Zatím zakázané Brdy
vydáno 6. ledna 2013 – napsal azave – 4 komentáře
Brdy jsou pohoří, které se táhne jihozápadním směrem od Prahy v délce více než 70 kilometrů.Je to jednolitý pás lesů, z nichž některé části jsou ještě původní smíšené porosty. I když Brdy leží uprostřed Čech, jsou neuvěřitelně liduprázdnou krajinou. Nenajdete zde žádné vesnice, nic pro turisty. Vše je podřízeno od dvacátých let minulého století jen vojskům a armádám. Celé západní Brdy jsou zatím jedním vojenským cvičištěm. Zatím ... ...
Vojenský prostor zde vznikl rozhodnutím československé vlády v únoru 1926. V důsledku toho rozhodnutí zanikly obce a vesnice Kolvín, Přední a Zadní Záběhlá, Padrť, Velcí a Hrachoviště. Některé vesnice přežily druhou světovou válku i hospodaření německých armád. Ale jejich úplná likvidace a vystěhování obyvatel proběhlo v roce 1950. Jejich obyvatelé byli bez náhrady vystěhováni. V tomto roce bylo území prohlášeno vojenským újezdem o rozloze 260 kilometrů čtverečních se zvláštním režimem, například úplným zákazem vstupu a vjezdu.
Na území vojenského újezdu vzniklo šest cílových - dopadových ploch - Tok s nejvyšším vrcholem Brd, Jordán, Brda, Padrť se dvěma velkými rybníky, Bahna a Kolvín.
V rámci úspor v celé republice, šetří i ministerstvo obrany, pod které vojenské újezdy spadají. A proto už bylo rozhodnuto o úplném zrušení vojenského újezdu, vyčistění všech ploch a předání pod úplnou správu Vojenských lesů. Uvažuje se o vyhlášeni přírodních rezervací či celé chráněné krajinné oblasti. Všechno by se mělo stihnout do roku 2014. No uvidíme, ze?
Vyjma dopadových ploch tvoří zbývající plochu Brd lesy, někde smíšené, někde jen jehličnaté, v určitých částech listnaté. Dopadové plochy jsou kapitola sama pro sebe. Mně osobně připomínají severskou tajgu nebo tundru se svými břízami, ojedinělými jehličnany, s děrami s vodou. Ale tohle všechno vzniklo činností armád. Jak budou vypadat obrovské dopadové plochy po ukončení veškeré vojenské činnosti, jak budou obrovská vřesoviště zarůstat náletovými dřevinami, nevím. A neví to ani odborníci na přírodu. Zatím začíná politická přetahovaná, kam a do kterého kraje celé území připadne. Leží totiž na území dvou krajů - středních a západních Čech. Všichni krajští politici si na území dělají nárok, ale obyčejných lidí se zatím moc neptají. Ale tak je to tady v Česku skoro se vším.
Na území zatím zakázaných Brd je mnoho zajímavých míst a památek. Zřícenina hradu Valdek, zbytky starých klášterů, torza bývalých a starých mysliven a hájoven, zbytky důlních děl, torza zrušených vesnic, krásná a staletá stromořadí a aleje, rybníky, potoky a řeky s úžasně čistou vodou.
Armáda v poslední době velmi silně omezila svojí činnost a uvolnila určité okrajové části ve víkendovém režimu pro veřejnost. Já jsem se byl podívat o něco dál než se smí. Vyrazil jsem na pěší túru do míst, kam se moc nechodí - na kopec Houpák, který je součástí dopadové plochy Tok. Toto místo je zvláštní tím, že jsou tam tři bunkry z let kolem roku 1930. které se testovaly dělostřeleckou palbou. A podle nich se pak stavěla celá linie opevněni kolem naší republiky. Jak to ale dopadlo, to všichni známe. Tedy možná všichni ... ... ...
Fotogalerie k článku
Autor článku
Komentáře
7. ledna 2013 10:30
psaroslav říká
Nedávno se mi dostala do rukou zajímavá kniha z edice Tajemné stezky. Je od Otomara Dvořáka a jmenuje se "Pustinami středních Brd", nakladatelství REGIA. Velmi poutavé čtení, Brdy bezesporu stojí za návštěvu. Ale nechám si ji na jaro.
Asi bych tam uvítal průvodce - Azave?
7. ledna 2013 13:49
azave říká
No proc ne ??? Ja jsem pro. Je tam mnoho krasnych mist, treba jen okoli Padrtskych rybniku (ted je sice zpristupnili), planina Toku, lesy kolem kopce Praha. A tyhle stranky delaji uz hezkou radku let nadsenci - http://www.brdy.org/ . A kniha od brdskeho spisovatele Jana Čaky - Stredni Brdy, je take dobre cteni...
Mame doma dve krasna dvdecka o Brdech. Vytvorila je parta nadsencu, v dobe blazneni s radarem na Okrouhliku. I kdyz uz nejaky cas ubehl, na filmu ani Brdech se moc nezmenilo. Kdyz mne poslete vasi postovni adresu, udelam kopie a poslu je postou.
8. ledna 2013 20:11
azave říká
Dohadovani zacina:
http://plzen.idnes.cz/vojensky-ujezd-brdy-se-rusi-dpu-/plzen-zpravy.aspx?c=A130107_125803_plzen-zpravy_pp
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Börszöny - kopce nad Dunajem
- Slepičími horami křížem krážem
- Půltucet (únor 2020) - příběh fotografie
- Národní park Podyjí ll. - Hardegg a Znojmo
- Zlátnoucími bučinami na Pohanské kameny
- Alpy z Boubína a Basumský hřeben
- Prvomájové vandrování kaňonem Malše
- Půltucet (srpen 2020) - příběh fotografie
- Půltucet (srpen 2019) - příběh fotografie
- Lovy beze zbraní - ptačí svět ll.
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Arménie III.
- Arménie IX.
- Šumperk IV. - Šumperk, Velké Losiny a rozhledna Háječek
- Půltucet (květen 2020) - příběh fotografie
- Silvestrovský Libín - rozjímání nad světem a životem vůbec
- Česká Kamenice lV. Saské Švýcarsko
- Půltucet (leden 2019) - příběh fotografie
- Kleť - na nejvyšší vrchol Blanského lesa
- Za skalními vyhlídkami Žďárských vrchů
- Nejen Rychlebské hory I.
6. ledna 2013 20:07
Rony říká
No jo, úplná tajga. Podobně vypadaly cvičné plochy u Křemelné i Prášilského jezera a dnes už tam je všude vzrůstající les.
Já věděl, že to stojí za článek .
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká