Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty

SAE jsou federací sedmi konstitutivních emirátů na Blízkém východě, rozkládající se ve východní části Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Na pevnině sousedí s Ománem a Saudskou Arábií a sdílí námořní hranici s Katarem, Íránem a Pákistánem.
Dubaj a Abú Dhabi jsou výstavními městy, které vyrostly ze zdrojů ropy a zemního plynu. SAE se tak staly jedním z nejbohatších států světa.

Spojené arabské emiráty

Občané SAE tvoří jen asi 20 % obyvatelstva (celkem 9 200 000), 70% z nich jsou Arabové). Islám vyznává 96 %, z čehož 82% jsou sunnité a 18 % šíité. Zbytek, tedy přibližně 80 % obyvatel tvoří přistěhovalci, především z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Íránu, kteří vyznávají náboženství svých mateřských zemí, tedy především Islám a Hinduismus.

Drtivá většina obyvatel žije na pobřeží. Z toho 60 % obyvatel jen ve městech Abú Dhábí a Dubaji. Přes 95 % území je v podstatě liduprázdné.

Dubaj

Pravěké osídlení bylo archeologicky doloženo již před 7000 lety (na místě dnešní místní části Dubai-Internet City). Ve starověku bylo území pod vládou Persie. Souvislé trvání osady při zálivu sahá do 3000 př.n.l., jeho hmotné nálezy jsou vystaveny v archeologické expozici muzea. V 8. století proniká na území Dubaje islám a vznikají samostatné emiráty.

Od 13. století soupeří o toto území Persie, Portugalsko, Omán a Turecko.

Od středověku se obyvatelstvo živilo hlavně sběrem mořských perel, rybolovem a dálkovým obchodem. Jakožto prosperující osada na strategickém místě Perského zálivu se Dubai v závěru 18. století stala místem hospodářského a politického zájmu Britů, kteří ovládli celé území a v Dubaji roku 1787 založili vojenskou základnu – pevnost se čtyřmi válcovými věžemi, která dnes slouží muzeu. Při ní vznikl později palác britského guvernéra, přebudovaný na dnešní sidlo vlády.

Ozbrojená síla Británie v zálivu bojovala s velmi rozšířeným pirátstvím. Někdy bylo toto území nazýváno Pirátským pobřežím. Britové začlenili území roku 1892 do protektorátu Smluvní Omán. Po nalezení ropy v roce 1958 se Dubaj stala také zájmovým územím Francie. Proti cizímu kapitálu se emiráty roku 1968 spojily k jednáním o nezávislostim začaly spolupracovat a bohatly. Spojené arabské emiráty (SAE) vznikly v roce 1971 po odchodu britských vojsk. Tvoří je federální stát se sedmi autonomníni emiráty.

Islám je nejrozšířenějším náboženstvím, přičemž většina obyvatel jsou Sunnité. V Dubaji však žijí také hinduisté, sikhové a křesťané. Aktivních katolíků žije ve městě Dubaj skoro 70 000. Dubaj je jediným emirátem SAE, ve kterém se nachází hinduistický chrám.

DSC_0191

DSC_0197

DSC_0207

DSC_0209

DSC_0211

DSC_0221

DSC_0225

DSC_0228

...

Kluziště.

DSC_0239

DSC_0257

DSC_0261

DSC_0262

DSC_0265

DSC_0416

DSC_0653

DSC_0655

DSC_0656

DSC_0660

DSC_0665

Burj Khalifa

Návštěva vyhlídky současné nejvyšší budovy světa patří k tomu nejlepšímu, co lze ve Spojených arabských emirátech vidět. Žádný jiný mrakodrap světa dosud úctyhodnou výšku 828 metrů nepřekonal. Unikátní zážitek návštěvy nejvyšší budovy světa začíná v nákupním centru Dubai Mall, odkud Vás nejrychlejší výtah na světě vynese do 124. patra rychlostí 10m za sekundu. Poté si již můžete vychutnat panoramatický výhled na město, plné úžasných budov, nekonečnou poušť i Záliv.

Nejvyšší budova světa.

DSC_0669

DSC_0687

DSC_0694

DSC_0701

DSC_0706

DSC_0710

DSC_0711

DSC_0722

DSC_0767

DSC_0776

DSC_0777

DSC_0792

DSC_0798

Výlet lodí

Selfíčko.

DSC_0316

DSC_0322

DSC_0325

DSC_0331

DSC_0341

DSC_0354

DSC_0357

DSC_0376

DSC_0377

DSC_0379

Barvy, barvy a znovu barvy... Vždyť nedaleká poušť je tak fádní.

DSC_0399

DSC_0405

DSC_0408

Abú Dhabi

Jinak též Abú Zabí (arabsky إمارة أبو ظبي‎‎, doslovně „otec gazely“), též Abu Dhabi, je nejzápadnější, největší a nejbohatší ze sedmi členských států Spojených arabských emirátů (SAE). Zároveň je to jeden ze šesti zakládajících států této federace. Emirát je situován na jihozápadním pobřeží Perského zálivu a zabírá plochu 73 060 km². Před pobřežím emirátu se nachází 200 přilehlých ostrovů. Na jednom z nich byla vybudována metropole emirátu, město Abú Zabí. V emirátu převládá poušť a proto má také nízkou hustotu osídlení s relativně malým počtem roztroušených sídel. Na jihu emirátu na okraji pouště Rub al-Chálí se však nachází rozsáhlá osídlená oáza Liwa.

Ve stejnojmenném hlavním městě emirátu sídlí prezident SAE Chalífa bin Saíd Ál Nahján (v úplném anglickém přepisu Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan), který je zároveň vládcem emirátu Abú Zabí

Sheikh Zayed Grand Mosque

Unikátní Velká mešita v Abu Dhabi patří mezi architektonické skvosty Středního východu. Jedná se o jednu z největších mešit na světě - pojme až 40 000 věřících. Dominantou hlavní modlitebny je obrovský lustr s průměrem 10 metrů a výškou 15 metrů. V mešitě je pohřben sjednotitel Spojených arabských emirátů Sheikh Zayed, který je dodnes v zemi velmi oblíben a uctíván.

Sheikh Zayed Mosque

DSC_0433

DSC_0434

DSC_0437

DSC_0446

DSC_0456

DSC_0459

DSC_0467

DSC_0472

DSC_0473

DSC_0475

DSC_0476

DSC_0480

DSC_0481

DSC_0490

DSC_0493

DSC_0505

DSC_0512

DSC_0513

DSC_0525

DSC_0527

DSC_0531

DSC_0534

DSC_0538

DSC_0539

Vaškovi děkuji za možnost podělit se s Vámi o nevšední zážitky pomocí zveřejněných fotek.

DSC_0586

DSC_0590

DSC_0595

DSC_0612

DSC_0615

DSC_0616

Ferrari.

DSC_0638

DSC_0643

(text využit z Wikipedie a www.pruvodcedubaj.cz)

Ještě jednou děkuji Vaškovi za poskytnutí hezkých fotek.

Zamyšlení

Arabské země mám spojené především s pouští a nemilosrdným sluncem a tak jsem po návštěvě těchto zemí nikdy netoužil. Pro mne jako věčného tuláka po horách je volba jasná. Přesto je jistě přínosné strávit pár dnů v místech blahobytu mezi nejvyššími mrakodrapy světa a na ten nejvyšší se nechat vyvézt. Fotografové architektury zde najdou svůj ráj.

Zajímavý je jistě i střet s naprosto jinou kulturou, islámem. Zvlášť dnes, kdy masivní migrace z muslimských zemí nepochopitelně posvěcená německou kancléřkou Merkelovou, ale i celou Evropskou Unií a mnoha nejvyššími hlavami států Evropy, zaměstnává mysl obyčejných Evropanů. Nekompatibilita evropských práv a hodnot s islámskou naukou, kterou hlásá korán je zřejmá a jasná. Přesto se jakýsi "multikulturalismus" staví pro všechny Evropany jako jediné možné řešení. K mohutné migraci jsou tak zneužívána slova jako solidarita, humanita, evropské hodnoty, pomoc bližnímu a právo na azyl.

Díky tomu zde máme statisíce mladých mužů hledajících kořist, kterou jsou nezahalené bezbranné evropské ženy a dívky. Desetitisíce dobyvatelů kráčících přes několikery hranice evropských zemí svižným krokem pro své dávky, které jsou přece darem od Alláha a bezvěrci jsou povinni jim je poskytnout. Tisíce zfanatizovaných bojovníků neváhajících položit svůj život, protože když zabijí co nejvíce bezvěrců, čeká je v nebi harém nahých pannen.

Právě dnes, kdy toto zamyšlení píšu, se z ČT24 nepřetržitě line informace o dalších teroristických útocích v Bruselu. Další desítky mrtvých. Další desítky nevinných obětí. Alláhu Akbar, Alláh je největší!

Islám prý je mírumilovné náboženství. To jen džihád, který používá k své expanzi je smrtelný.

Nyní se proud uprchlíků u hranic Makedonie zcela zastavil. Přitom nám bylo celé měsíce vtloukáno do hlavy, že hranice uhlídat nejdou. Že převaděči si cestu stejně najdou. A vida, stačil plot mezi Řeckem a Makedonií a místo tisíců běženců denně projdou maximálně jednotlivci. Podobně jako se nedostali přes srbsko-maďarskou hranici. Lhali a dále lžou politici, kteří mají svůj plán jak sjednotit evropské národy do jednoho německého "eintopfu". To, že důsledkem budou další stovky a možná tisíce mrtvých, že hrozí reálně rozvrat Evropy a utopení demokracie v potocích krve jim jaksi nedochází. Jde o mzačení hodnot, na nichž stojí západní civilizace a ke kterým se většina z nás hrdě hlásí.

Byrokracie EU nekontrolovaně přerostla do obludných rozměrů, kde jedinec neznamená nic. Elity nejsou schopné reálně uvažovat. Je nejvyšší čas se politice vycházející z egoismu těchto skvěle placených byrokratů tvrdě postavit. Je velkou záhadou proč tuto nebezpečnou politiku pštrosího schovávání hlav do písku před pravdou spolu s nimi drží mainstremová média, u nás v přední linii s Českou televizí a Českým rozhlasem, placených z našich daní.

Naše republika zatím stojí mimo hlavní dění. To je ale jen zdání. Vše se může velmi rychle změnit. Stačí platit dávky emigrantům zvláštním nařízením z nějakého mimořádného fondu evropských peněz a nechat je volně putovat Evropou. Nižší životní náklady u nás jich pak přitáhnou jistě dost.

Válka v Sýrii i Iráku skončí, muslimové však v Evropě zůstanou. Prostě proto, že plán EU je takový. Máme se tedy nač těšit. Ani kniha Michela Houellebecqua Podvolení, kterou právě teď čtu, nedává mnoho nadějí. Pomáhat můžete jen do svého sebezničení.

Saudská Arábie, Katar, SAE s invazí sunnitských muslimů na první pohled nemá nic společného. Tyto nejbohatší islámské země však posílají do Evropy peníze pro stavbu mešit, vysílají do nich vyškolené imámy aby v nich kázali víru a radikalizovali k džihádu umírněné muslimy. Díky tomu, že jejich ženy jsou mužům ve všem podřízené, jen rodí děti. Jaký to rozdíl od emancipovaných Evropanek. Není třeba přiliš dlouho počítat, abychom se dobrali k zajímavým číslům. Mnohé státy západní Evropy budou přibližně za 40 let z většiny muslimské. Mnohá města za dvě desetiletí. Říká se tomu džihád beze zbraně.

Ano, i toto je islám. Nejen honosné budovy a vznostné mrakodrapy. Na internetu se člověk dozví mnoho. Někdy až příliš...

. . .

Džihád

zakřičíš do tmy "islám..."

a odpoví ti ticho

je snadné vzít mu život

u k a m e n o v á n í m

(Rony)

Hodnocení článku

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

Rony

Rony

... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.

(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)

Přidat komentář

Komentáře

Blanka

23. března 2016 21:38

Blanka říká

Po přečtení dnešního článku mi vůbec nebuší srdce radostí a vzrušením, Svírá se mi žaludek úzkostí nad zjištěním, že už i na Šlápotách "to na mě kouklo". O to více se těším do lesů a naší krásné přírody (snad nám to ještě chvilku vydrží). Lehnout si večer pod hvězdné nebe, poslouchat bublající potůček, cítit vůni lesa, někde v zapadlém koutě Šumavy a ztkrátka jen tak být. Blanka

Jack

24. března 2016 08:05

Jack říká

Zajímavý článek k zamyšlení! Škoda jen, že není na fotkách přiblíženo, co tam je. ALe mockrát děkujeme i za tohle! )

„Jednou za rok vyjeďte někam, kde jste ještě nebyli.“ Dalajláma

Rony

24. března 2016 09:59

Rony říká

Přes zimu jsem měl dost času bádat nad vším, co se kolem nás v poslední době děje. A zjistil jsem, že v tom nemá jasno nikdo! To je fakt děsivé zjištění. Existuje vůbec ještě někde na světě jiný stát, do kterého můžou proudit statisíce emigrantů bez jakékoli kontroly, s falešnými pasy a nejasným zadáním? Ale politici již procitají, byť z donucení nespokojených občanů EU, tak snad bude líp. 

Zítra vyrážíme na první několikadenní vandrování (po kopcích Českého středohoří) a tam všechny chmurné myšlenky na čas zapudím .

Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká

Rony

24. března 2016 10:07

Rony říká

@Jack: fotky mi přenechal synovec a tak jsem popisky nedėlal, i když dohledat něco šlo.

Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká

Paulie

25. března 2016 20:13

Paulie říká

Mešita v Abú Zabí je moc krásná, nicméně dobrovolně bych Dubaj nenavštívil (možná ani zadarmo

S Tvými názory celkem souhlasím. Nezbývá než doufat, že Merkelová dostane ve volbách příští rok "na frak".

"Naděje je jako bumerang: vždycky se vrátí."

Rony

29. března 2016 11:20

Rony říká

@Pauliehttp://m.eretz.cz/2016/03/syrsky-arcibiskup-o-bruselskem-krveproliti-evropa-sklizi-co-zasela/ , i takhle vidí v Sýrii počínání EU.

 

Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.