Půltucet (prosinec 2020) - příběh fotografie
vydáno 1. ledna 2021 – napsal Rony – žádný komentář
Motto: „Člověk má tři cesty, jak jednat moudře. Tou první je přemýšlení - ta je nejšlechetnější, druhou je napodobování - ta je nejsnadnější, třetí je zkušenost - a tato cesta je nejbolestivější." Viliam Judák
1. Selské baroko
Dočíst se můžete, že domky postavené ve stylu selského baroka s vlastním barokem nemají zas tolik společného. To bylo v době stavby již dávnou minulostí a jednotlivé barokní, ale i klasicistní a též neorománské prvky a motivy se využívaly v různě chybných kombinacích, které jsou však ve svém výsledku velmi malebné. Využity jsou hlavně ornamentální prvky.
Zbudovaná či také Svobodná Blata jsou jedním z míst, kde se tyto domky dochovaly v hojném počtu a dnes bývají chráněny jako památkové vesnické rezervace. To je i případ Malých Chrášťan, kde vznikl tento pozdním podzimem poznamenaný obrázek.
. . .
2. Když stromy spolu mluví...
Další obrázek vznikl při naší pouti Římovskou křížovou cestou. Šel jsem k břehu Malše fotit její tmavé vody, když krátké ohlédnutí zpět k cestě odhalilo v plné kráse tichý rozhovor právě probíhající mezi několika nízkými, vlasatými vrbami. O vrácení se tvrdí, že jejich mocný duch, spjatý s mocí Měsíce a vody, dokáže člověka ochránit před zlými vlivy. V keltské magii prý platilo, že stačí svěřit vrbě své přání, uvázat na její větvičku uzlík a ono se splní. Možná odtud lze vystopovat původ rčení "mluviti do vrby".
Vrba byla známá i jako strom s léčivými vlastnostmi. Komu prý chybí vnitřní klid a nosí v sobě nahromaděnou zlost a cítí se být obětí osudu, měl by vyhledat přítomnost vrby, která dokáže rozehnat všechny chmury a obnovit životní vitalitu.
. . .
3. Opar nad řekou
V podzimních dnech se často vytváří vodní páry, kondenzující v přízemní vrstvě vzduchu. Toto se děje pokud klesne teplota pod tzv. "rosný bod". Na svém cyklistickém výletu k Purkarci mne jemný opar překvapil po sjezdu k Vltavě. V teplém odpolední působil přímo pohádkově.
. . .
4. U Baby
Prudce k Vltavě padající svah pod skalami přírodní rezervace Baba, kde naleznete zbytky pravěkého hradistě, jen ztěží udrží mohutný buk, sklánějící se stále víc nad řeku. Jedna jeho mohutná větev jako by se natahovala pro trochu té životodárné tekutiny, bez níž by nemohl existovat živottak, jak ho známe.
. . .
5. Pohořelec
Silvestrovský výšlap na několik kopců Svobodných hor se vydařil. Několik zajímavých obrazů se mi podařilo vytvořit na travnatém nenápadném, sněhem lehce pocukrovaném Pohořelci (588 m n. m.), kde jsme si na jeho vrcholku přiťukli na Nový rok. Rozhled jsme měli báječný a konečně si užili i sluníčko, které se na náš svět koncem roku přece jen přišlo podívat.
. . .
6. Srdce divného roku
Zvláštní ledová skulptura od studánky Svaté Trojice vymrzla do několika abstraktních vizí. Jednou z nich bylo srdce, symbol života, lásky, naděje. Pravda, to pravé srdce musí pulsovat a nesmí býti ledové. Od ledových srdcí se raději držte dál. Ty se totiž snadno mohou změnit v hlavu vám nebezpečné kudlanky nábožné.
. . .
∆ ∆ ∆
Nejvíce listopadového listí mezitím napadalo na fotku 1. Svobodné hory. To však není žádný důvod, že poslední dvě fotky prosince jsou ze Svodobných hor, opravdu jde jen o náhodu.
Dnes výberu nejen LP desku k pohodovému poslechu, Elvis Presley - As Melhores, ale také na nás, milovníky hor, pošlu trochu adrenalinového zážitku, který se jistě dostaví při sledování filmu Nanga Parbat.
Ale co mne nejvíc v oblasti filmu uchvátilo, je seriál Dámský gambit, který jsem si vychutnal nejen jako šachista. Velmi mile jsem byl překvapený jeho závěrem, kdy jsem čekal dehonestaci nejen ruského WGM Borgova, ale rovnou celého komunistického Sovětského Svazu, od mladé a krásné americké geniální hráčky. K tomu se však naštěstí autoři nesnížili a naopak se věčné politické válce mezi Američany a Rusy vysmáli. I za to jim patří pomyslný palec nahoru.
Studená válka, která se bohužel znovu na světlo světa vrátila, není výmysl obyčejných lidí, ale politiků placených mohutnou mašinérií vojenské loby. Pokud máte možnost seriál shlédnout, určitě více než šesti hodin takto stráveného času nebudete litovat.
Anketa
Fotky s příběhem - prosinec 2020
62 23% Selské baroko
53 20% Když stromy spolu mluví...
36 14% Opar nad řekou
36 14% U Baby
36 14% Pohořelec
41 16% Srdce divného roku
Hlasovalo 264 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Italské hory obrazem
- Prácheňskem mezi kapkami deště k Blatné
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2019)
- Co se skrývá v trávě ll.
- Toulky po Slovensku a Polsku III.
- Zámek Hluboká v mlžném oparu
- Hallstatt a jezera Solné komory lll.
- Krušné hory pěšky i na kole l.
- Půltucet (květen 2023) - příběh fotografie
- Lovy beze zbraní - ptačí svět ll.
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Lesy kolem Vráže do kaňonu Otavy
- Soutěska Samaria
- Bílé Velikonoce - túra do Zbytin
- Půltucet (únor 2023) - příběh fotografie
- Šumperk V. - Velký Roudný, Slezská Harta a Šternberk
- Chebsko lV. Slavkovský les a klášter Kladruby
- Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2017
- Arménie VI.
- Šumperk ll. - Jeřáb a Králický Sněžník
- Křížem krážem Slovinskem část druhá