Půltucet (listopad 2021) - příběh fotografie
vydáno 1. prosince 2021 – napsal Rony – žádný komentář
Motto: "Čekáme na světlo, a je tma, na úsvit, a chodíme v šeru. Ohmataváme stěnu jako slepí, hmatáme jako ti, kdo nemají zrak." Izajáš 59, 9 - 10
Nostalgie šedivých dnů, kdy ranní mlhy často zakryjí krajinu neproniknutelnou bílou tmou, se projevila i na několika fotkách listopadového Půltuctu.
. . .
1. Černá kaplička
Gotická boží muka z 16. století, stojící na severním okraji Zahájí, jsou někdy označována jako Černá kaplička. Tento název je známý i ze záznamu francouzského ministerstva vojenství "o pohřbení padlých 15 důstojníků a 193 vojínů francouzské armády", kteří zde přišli o život v tzv. srážce u Zahájí dne 25. května 1742. V této menší bitvě války o rakouské dědictví se střetlo rakouské vojsko pod vedením maršála Jana Jiřího Kristiána Lobkovice s francouzským vojskem, které vedl maršál Charles Louis Auguste Fouquet de Belle -Isle a maršál Victor François de Broglie.
Původ označení Černá kaplička však není doložen. Může se vztahovat buďto k barvě zčernalého kamene kapličky, nebo boží muka vznikla jako památník černé smrti (moru), jež oblast sužovala v roce 1521. Dnes byste černou barvu na božích mukách hledali marně. Po sražení pilířku při dopravní nehodě v roce 1997 byla kaplička nově restaurována.
. . .
2. Vltavský kaňon
Jižní Čechy byly od terciéru do středního miocénu odvodňovány na jih. Dávná minulost je stále zahalena tajemstvím, kterou částečně odhalují nalezené říční sedimenty. Ty nám sdělují, že mezi mnoha řekami, jež změnily svůj tok, je i Vltava. Svědectví nám o tom překvapivě poskytují vltavíny nalézané v říčních sedimentech na jih od českých hranic, v Rakousku.
Teprve později se tok Vltavy otočil k severu a proklestil si cestu od Českého Krumlova k Praze, mnohdy hlubokými údolími a kaňony. Jeden z nich dnes využívá Hněvkovická přehrada mezi Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou.
. . .
3. Listopadové vydýchnutí
Podobnou fotku "Dvojice" stromů u Křemžského potoka již říjnový Půltucet (2019) přinesl, přesto její variantu zařazuji znovu. Když se přísně podzimní krajinou převalila lavina mlh, musel jsem na chvíli opustit vyhřátou chatu, abych navždy zvěčnil její chladný dech. Mlžný opar odhalí vždy jen část obrazu, zatímco vše ostatní utlumí či milosrdně skryje.
. . .
4. Jezerní vyhlídka
Pestrá mozaika krajiny kolem Horní Plané je pro turisty velmi přitažlivá. A není to jen Lipno či nejvyšší vrchol české strany Šumavy Plechý, oslovující mnohé. Úsilí o zmenšení vojenského prostoru Boletice mělo právě zde úspěch. Dnes si můžete bez obav projít část Želnavské hornatiny a vystoupat na vrchol Špičáku.
Naučná stezka Adalberta Stiftera, rodáka z Horní Plané, vás zase zavede do okolí města, kde k rozhlednové plošině pod vrcholem Oříku přibyla nová železná rozhledna na vrcholu s názvem Dobrá Voda. Obě místa odhalí krásné pohledy na vody Lipenské přehrady i vrcholy hraničního hřebene či blízké Želnavské hornatiny.
. . .
5. Naučná stezka Olšina
Naučná stezka Olšina vede kolem rybníka v evropsky významné lokalitě Ptačí oblasti Boletice územím, které bylo desítky let nepřístupné veřejnosti. Plně se turistům otevřelo až v roce 2016, kdy bylo vyčleněno z vojenského újezdu Boletice. Pamatuji si dobu, kdy jsem nedaleko Polečnice byl na kratším cvičení záloh a vydal se prozkoumat okolí nedaleké Olšiny.
Nová stezka vede mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy z velké části po povalových chodnících přírodním terénem a umožňuje tak přímý kontakt s přírodním bohatstvím Šumavy. Zajímavá trasa, která postupně obkrouží celý velký rybník, je dlouhá 7,3 km a s mnoha zastávkami jsme ji prošli za necelé dvě hodiny.
. . .
6. První sněhulák
Když jsem byl jestě malý, těšil jsem se na první sníh. Na sjíždéní kopce před domem, na stavění iglů či alespoň sněhuláka, na pořádnou koulovačku. Dnes se musím dost přemluvat, abych vyrazil do zasněžené, mrazivé krajiny a zanechal v ní pár svých šlápot, které obleva stejně brzy zničí a znovu promění bělostné zimní mámení v šedivou podzimní skutečnost.
∆ ∆ ∆
Z šestice říjnových fotek se nejvíce líbí Kalvárie Ostré
Listopad je smutným měsícem. Ten letošní se jím, i vzhledem k úmrtí skvělého zpěváka a člověka Miro Žbirky, stal dvojnásob. Vzpomínku mu můžete věnovat poslechem LP desky Meky - The Best of Miro Žbirka, která byla nahrána v jeho oblíbeném studiu Abbey Road.
Anketa
Fotky s příběhem - listopad 2021
17%Černá kaplička
17%Vltavský kaňon
17%Listopadové vydýchnutí
18%Jezerní vyhlídka
16%Naučná stezka Olšina
15%První sněhulák
Hlasovalo 229 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Za blanickými rytíři
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2012)
- Český ráj - V. Drábské světničky, Mužský a Příhrazy
- Zvůle a Ďáblův chléb, krásné místo v nitru Česká Kanady
- Na Kometě
- Smrčinou na Plechý
- Jak projít VVP Boletice
- Hory Slovenska: ll. Drama v Roháčích, Juráňova dolina a tiesňavy Chočských vrchů
- Solnohradsko
- Rodinný výlet na Šumavu
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Výšlap na Hrad
- Hlenka - houba, která leze
- Půltucet (březen 2023) - příběh fotografie
- Půltucet (listopad 2018) - příběh fotografie
- Výstup na Žlíbský vrch s překvapením a na hrad Kunžvart
- Člověk člověku vlkem
- Bloudění kolem hradu Hus
- Putování po Vltavské cyklistické cestě
- Hrubý Jeseník a Zlatohorská vrchovina l.
- Půltucet 2021 - fotky s příběhem s nejvíce hlasy