Půltucet (leden 2020) - příběh fotografie
vydáno 1. února 2020 – napsal Rony – 2 komentáře
Motto: „Naděje je to s křídly, co hnízdí uvnitř nás a pěje píseň beze slov a stále zvedá hlas.“ Emily Dickinson
1. Staré dobré časy
Svět se neskutečně rychle mění. Technický pokrok nám dnes umožňuje získat mnoho informací, o které stojíme. Internet je dobrý rádce, avšak může být i zlý pán. Pro mnohé se stane virtuální náhradou skutečného života. Ruku v ruce s tím přijde odcizení a neschopnost vnímat realitu. Vždyť je tak snadné zůstávat jen ve své sociální bublině, v níž s námi všichni souhlasí.
V dobách, kdy gramofony byly ještě na kliku, se žilo jinak. Lidé měli k sobě blíž a proto na sebe byli vlídnější. Někdy se mi zdá, že směřujeme k postupné degeneraci, neschopnosti domluvit se a přežít. Možná vše směřuje k tomu, že naše západní civilizace začne časem plodit geneticky opravené děti. To již jde i dnes, avšak zatím je to bráno za neetické.
Vlastně jsem podobnou vizi loni četl. Sci-fi kniha Konec civilizace (aneb Překrásný nový svět) od anglického autora Aldouse Huxleyho popisuje stav, kdy na světě existují již pouze geneticky upravení lidé. Ovšem ti jsou rozděleni do kast, protože i duchem chudé, ale pracovité jedince společnost nutně potřebuje. Aby vše v takovém režimu mohlo fungovat, je nezbytné lidi hlídat.
Nesměřujeme právě teď k podobnému druhu nové totality? Co je staré, bývá zatraceno jako zastaralé, neužitečné. A to se týká nejen gramofonu na kliku, ale i myšlení.
. . .
2. Lomeček
O hraběti Karlu Filipu Buquoyvi je známo, že byl velký cestovatel a vědec. Když kdysi dostal darem malou kopii proslavené sošky Panny Marie de Foya u Bruselu, bral ji na svých cestách vždy s sebou. V roce 1685 zastihla loď plující z Říma do Španělska prudká bouře a celá posádka se ocitla ve velkém nebezpečí, slíbil Bohu a jeho Matce, že budou-li zachráněni, postaví jako projev vděčnosti na svém panství v Čechách kostel, kterému věnuje milostnou sošku. V tu chvíli se bouře uklidnila a všichni byli zachráněni.
Než mohl hrabě sošku svůj slib splnit, zemřel. Stačil však najít vhodné místo - Lomecký vrch a na smrtelné posteli proto prosil své syny Emanuela a Alberta, aby dílo dokončili, což se také stalo.
. . .
3. Lípa Naděje
Starý strom ve mne vždy vyvolává pocit klidu a bezpečí. Chtěl bych si pod něj sednout, opřít svá záda o jeho věkem rozpraskaný kmen a zůstat tak nehnutě jako on. Třeba i celá staletí.
Naděje je slovo, které letitému stromu sluší. Je o trpělivosti, vůli a o štěstí. Je o stromech, stejně jako o lidech.
. . .
4. Bez tváře
Znáte také ten pocit? Jdete sami liduprázdným městem a náhle z oprýskané zdi jako by vás cosi neurčitého pozorovalo? Ztišíte kroky, zadržíte dech, vždyť vše se zdá tak reálné. Mysl začne pracovat na plné obrátky a neurčitý obraz skvrn dostává stále jasnější kontury.
A náhle vidíte postavu ženy s šátkem, která jako by vystupovala ze zdi. Můžete ji oslovit, ale neodpoví vám. Snad je němá, snad žije jen ve vašich představách.
. . .
5. Biker
Cosi tajemného zůstává i v stínohře na kostelní zdi, byť zde již nejde o abstrakt, ale částečně vykreslenou realitu. I ona nás svádí k tomu, abychom si lehce naznačený příběh dále domýšleli.
. . .
6. U Vondrova
Nedaleko Hluboké nad Vltavou najdete zachovalý dvůr, který již v roce 1550 založil na návrší za Munickým rybníkem Ondřej Ungnand ze Suneku, manžel Bohunky z Pernštejna, v této době majitel panství Hluboká. Pro Ondřejovský dvůr později zlidověl název Vondrův dvůr, zkráceně Vondrov.
Ušlechtilí koně patří k Vondrova už bezmála půl tisíciletí a v mnoha prostorných výbězích je můžeme obdivovat dodnes.
☆ ☆ ☆
V prosincovém hlasování překvapivě vede chmurné černobílé zobrazení Řbitova zviřátek , hlásící se k mrazivému hororu Stephena Kinga.
☆ ☆ ☆
Novinkou roku 2020 bude moje nabídka na poslech desky, kterou mám rád, nebo která mne zaujala. Je jen na vás, jestli si z ní alespoň kousek přehrajete. K fotkám a jejich příběhům snad dobrá hudba i patří, stejně tak k přírodě, v níž jako by byla zakódována.
Prvním a hned dvojalbem bude Aerial od Kate Bush. Skvělá uklidňující deska, blížící se na dotek k jemnému jazzu.
Anketa
Fotky s příběhem - leden 2020
66 20% Staré dobré časy
47 14% Lomeček
59 18% Lípa Naděje
55 16% Biker
60 18% Bez tváře
50 15% U Vondrova
Hlasovalo 337 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Česká Kamenice lV. Saské Švýcarsko
- Železné hory a Posázaví ll.
- Montenegro, příběh hor ll. NP Biogradska gora, NP Lovčen
- Na lovu tisícovek Prášilskem a Hartmanickem
- Půltucet (listopad 2020) - příběh fotografie
- Jak projít VVP Boletice
- Vrcholy Boubínské obory
- Půltucet (říjen 2022) - příběh fotografie
- Za tajemnou energií mlžnými lesy Šumavy
- Dovolená 2011 alias Egypt část třetí
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Příroda a jiné zajímavosti z okolí Zlivi
- Český Krumlov na svatého Martina
- Půltucet (březen 2020) - příběh fotografie
- Jihočeské cyklotrasy ll.
- Adamello - Presanella a Ortler ll. - NP Stelvio, Passo dei Contrabbandieri, Passo Presena
- Na kole skrz naskrz a okolo VVP Boletice
- V mlžných horách Slovenska
- Výlet na Moravu a do Slezska I.
- Mezi daňky v Blatné
- Půltucet (červen 2018) - příběh fotografie
1. února 2020 14:44
azave říká
Lomecek je oficialne LOMEC a kostel se jmenuje Jmena Pany Marie ...