Půltucet (květen 2021) - příběh fotografie
vydáno 1. června 2021 – napsal Rony – 2 komentáře
Motto: „Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“ Seneca
Díky chladnému dubnu i květnu má letos vegetace nejméně čtrnácti denní zpoždění, přesto se již můžeme pokochat obrazky, kde znovu zelená barva dominuje. Říká se o ní, že uklidňuje a jistě je na tom kus pravdy, byť i mít modré nebe nad hlavou je velmi příjemné. Zvlášť když se do něho díváte ležíce na vonící zelené trávě.
Přítel Azave mi počátkem května zaslal odkaz na zajímavé webové stránky Bylinky a koření a já ho rád přikladám. Sám si zjara některé z nich také dopřávám, často popíjím čaj z mladých výhonků kopřiv, kterých mi kolem chaty vyrůstá dost. Pojďme tedy společně nakouknout mezi šest jarních fotek s přírodní tématikou.
1. Májová idylka
Když se svěže zelená tráva potkává s jasně žlutými květy pampelišek v dokonalé harmonii, mohou jí nevinně bílé květy rozkvetlé jabloně jen tiše závidět. Oživlá příroda je hned plná života a optimismu. Nelze kolem jen tak nevšímavě projít a nic nevidět.
. . .
2. Klášterecký viadukt
Moje původní cyklotrasa měla vést od Lipky na Šindlov, jenže dohledání třech tisícovek v masívu Boubína (V Oboře, Včelenský vrch, Kupa) mne zdrželo víc, než jsem předpokládal, zatímco fronta od západu naopak zrychlila svůj postup přes Šumavu, že nezbylo než zvolit ústup k Vimperku. Ani v dešti jsem však nemohl bez povšimnutí minout Klášterecký viadukt, který překlenul údolí malebného Arnoštského potoka. Jen na vláček, jenž by ho oživil, jsem už neměl v začínajícím dešti chuť čekat..
. . .
3. Odstíny zelené
Již před více než 2,5 miliardami let v prvních primitivních organismech začaly působením slunečního světla chemické přeměny organických sloučenin, byl tím nastartován nejdůležitější biochemický proces na Zemi - fotosyntéza. Děj, při kterém si rostliny vyměňují látky a energii se svým okolím. V listech rostlin se část energie slunečního záření (jen 1 - 2 %) mění na chemickou energii, která se ukládá do molekul glukózy (cukru). Buňky listů obsahující zelené barvivo chlorofyl jsou schopné dopadající světlo absorbovat. Chlorofyl dokáže nejlépe využívat světlo v červené a modré oblasti viditelného světelného spektra, zatímco nevyužité světlo se odráží a rostliny se našemu oku jeví jako zelené.
"Fotosyntéza by fungovala, i kdyby listy byly modré, či měly jakoukoli jinou barvu. Nejúčinnější by byla, kdyby rostliny měly listy zbarvené černě nebo šedě", tvrdí Lubomír Nátr, profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Listy jsou však zelené, protože chloroplasty obsahují zelené barvivo - chlorofyl. Proč je ale barvivo v chloroplastech právě zelené, když zelená barva zachycuje pouze světlo barvy modré a červené, nikdo s určitostí neví.
Ale buďme upřímní. Chtěli byste, aby příroda kolem nás byla rudá? Snad jen kdybychom my všichni měli modrou krev.
. . .
4. Louka pod Vysokou mýtí
Tryskové proudění nebo-li jet stream je proudění vzduchu v atmosféře ve směru ze západu na východ a je vyvoláno rozdílem teplot v rozdílných zeměpisných šířkách. Je pro něj charakteristická rychlost větru přes 108 km/h, v extrémních případech i přes 700 km/h a právě díky němu se na obloze často tvoří nádherné obláčky, bez kterých je každá fotka krajinky fádní. Jistě pomohly i rozkvetlé svažité loučce pod Vysokou mýtí nedaleko Křišťanova.
. . .
5. Alej smíření
Mnoho vísek bylo po poválečném odsunu německy hovořících obyvatel odsouzeno k zániku. Někde k úplnému, jinde několik domů neblahý osud přečkalo. Alej smíření byla založena v místě bývalé osady Táflova Huť nedaleko Kubovy Hutě. Sdružuje dvě části. První je tvořena kombinací českého národního stromu lípy a německého národního stromu dubu, kdy bylo vysázeno 34 stromů. Tato část aleje je zakončena přímo v prostoru, kde stávala osada Táflova Huť.
Druhou část aleje tvoří ovocné stromy. Informační panely na odpočinkovém místě, které bylo zřízeno v prostoru bývalé Táflovy Huti, jsou zaměřeny na seznámení s dřívějším soužitím obou národů v pohraniční oblasti Šumavy.
. . .
6. Puchárenský rybník
"Rybník byl vybudován schwarzenberskou lesní správou na začátku 20. století po lesní kalamitě způsobené orkánem 25. listopadu 1917. V roce 1948 knížecí schwarzenberské revíry převzala tehdejší krajská správa lesů a s účinností od 1. ledna 1953 národní podnik Vojenské lesy a statky Horní Planá. Od 50. let nádrž nebyla udržována, hráz postupně chátrala. V roce 2019 Vojenské lesy a statky nádrž na Puchéřském potoce obnovily. Investice do Puchárenského rybníka je součástí programu Živá voda VLS, který VLS spustil v roce 2015 a snaží se jím zvýšit objem vody zadržované v krajině, a také podpořit druhovou rozmanitost přírody v daném místě. Obnovou Puchárenského rybníka má také dojít k posílení výskytu perlorodku říční na Puchéřském potoce."
Toto mi vyzradila Wikipedie. S dalším dokumentem z dílny České televize již tolik souhlasit nemohu. Puchárenský rybník prý veřejnost neuvidí, jelikož se ukrývá v přísně střeženém vojenském prostoru, kam je vstup přísně zakázán.
Ach ty věčné zákazy, snad abychom již raději do smrti nosili všichni respirátory nebo roušky a nevstupovali pro jistotu nikdy do volné přírody. Ale pokud bych toto dodržel, nikdy bych při sjezdu od vrcholku Chlumu nenarazil nedaleko Pucharenské nádrže na stádo jelenů a přišel o dost dobrý zážitek.
∆ ∆ ∆
Nejvíce vašich hlasů v aprílovém měsíci získává ne překvapivě fotka Tichý blázen.
Zakončit bychom mohli odkazem na knihu Karla Klostermanna V ráji šumavském. Dnes zažíváme podobnou dobu, kdy kůrovec poničil velké plochy Šumavy a my s úžasem zjišťujeme, jak rychle se dovede příroda vrátit, pokud k tomu má vhodné podmínky. Hazard s nezasahovaním proti přemnoženému broučkovi naštěstí Šumava, ovšem s velkou pomocí lesníků a mohutného kácení napadených smrků, ustála, a nám, jejím milovníkům, zbyly i nějaké ty méně porušené souvislé lesy.
Začali jsme odkazem na bylinky a můžeme jimi i skončit. Zvu vás k poslechu stejnojmenného alba Petra a Hany Ulrichových a skupiny Javory. Tuto vinilovou desku vlastním a tak si ji mohu pustit i s obvyklým lehkým praskáním, pro LP desky tak charakteristickým. Je zajímavé, kolik fajnšmekrů se k nepříliš praktickým vinilům vrací.
Anketa
Fotky s příběhem - květen 2021
55 20% Májová idylka
48 17% Klášterecký viadukt
51 18% Odstíny zelené
43 15% Louka pod Vysokou mytí
48 17% Alej smíření
36 13% Puchárensky rybník
Hlasovalo 281 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
1. června 2021 08:21
Rony říká
Omlouvám se za chybičku, která se stane maximálně jednou za sto let.Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Půltucet (listopad 2021) - příběh fotografie
- Půltucet (leden 2022) - příběh fotografie
- Půltucet (březen 2020) - příběh fotografie
- Čundrem na poslední tisícovky Šumavy ll. - Kapradinec jižní vrchol
- Cyklotoulky Železnorudskem a Hartmanickem
- Svéráz pošumavského "lovu"
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2020)
- Blatná
- Moldaublick a Bärenstein, trek s výhledy na Lipno
- Beskydy l. - Kozubová a Čantoryje
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Bílou stopou z Božího Daru
- Expedice Norsko 2015, část druhá
- Tábor ala Žižkova Alexandrie
- Arménie II.
- Čundrem na poslední tisícovky Šumavy ll. - Kapradinec jižní vrchol
- Terénní cvičení v Harrachově část první
- Půltucet (listopad 2021) - příběh fotografie
- Lužnice pod Bechyní
- Údolím Vydřího potoka k Chalupské slati
- Pokud možno zelené Velikonoce
1. června 2021 07:51
azave říká
Krasny fotky, coz o to, ale hlas mam dat komu ?? Tedy jakej fotce ???