Půltucet (červen 2021) - příběh fotografie
vydáno 1. července 2021 – napsal Rony – žádný komentář
Motto: "Když tě život srazí na zem, otoč se na záda a dívej se na hvězdy.“ Doreen Virtue
Červen byl konečně tím pravým měsícem, kdy se dalo vylézt ven jen tak v kraťasech a tričku. To se jeden hned cítí volnější, prohřátější a spokojenější. Pokud si tedy odmyslíme tornádo, které s neobvyklou silou zpustošila několik vesnic na Hodonínsku v blízkosti slovenských hranic. I za tuto apokalypsu může mocná příroda.
Uvolnila se i opakovaně zostřená proticovidová opatření a my mohli po dlouhé době využít otevřené penziony.
1. Studená válka
Sílu fotky často dotváří její sdělení. Je dobře, že se nebesa zrovna tolik mračila, když jsem se zastavil u ostnatého drátu u dnes již dlouhá desetiletí zarůstajících objektů kasáren u bývalé obce Václav. Zvláštní místo nedaleko našich západních hranic, kde jako by se zastavil čas. Za chvilku za mnou dorazil kamarád Venca, aby mi vyprávěl, co kde kdysi stálo v době, kdy zde působil radiotechnický prapor a budovala se věž radaru na Velkém Zvonu. On toho byl jako voják základní služby přímým svědkem.
Z holých "nosních" zdí a prázdných očí oken, se již téměř nic nepozná. Snad čtvrthodinu stojím na asfaltu, který obsadily mladé břízy. Vnímám ničím nerušený klid tohoto místa a ani se mi nechce vybavovat si onu dobu, jež občas zasmrděla válkou horkou, a kterou jsem i sám prožil.
. ..
2. Vlasy Bereniky
Alpským městečkem na Šumavě se dříve nazývaly Volary. Bylo to díky nezvyklému typu domů, které začali stavět protestantští horští dobytkáři, přichszející do Volar v 16. století z Tyrolska a Štýrska.
Při požáru města dne 22. července 1863 bylo z dvou set domů šedesat dva zničeno, především na levém břehu Volarského potoka. Poškozený byl také farní kostel svaté Kateřiny Alexandrijské. Obrovský požár prý bylo vidět až v Linci. Dnes poslední domy v severní části města chrání vesnická památková rezervace.
Už když jsem se blížil k Volarům, zaujali mne na severní obloze zvláštní mraky, vlasy Bereniky. Pak již šlo jen o to, najít vhodnou kompozici. Tyrolský dům se docela hodil.
...
3. Volarské menhiry
Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp teprve od dubna 2007. Tyto kameny ale opravdu pocházejí z předkřesťanské doby. Jejich věk se odhaduje na několik tisíc let. Jde o zbytky rondelu z jedné náhorní plošiny v Krušných horách, kde jich zůstalo několik desítek. Rondel samotný však zanikl při budování tamní silnice. O převoz menhirů do Volar se zasloužil geolog a chemik Ing. Pavel Polák.
Nynější volarský rondel tvoří jedenáct kamenů a je koncipován zčásti jako svatyně a zčásti jako observatoř. Nejvyšší je vizírová stéla stojící uprostřed. Ostatní kameny tvoří dva protínající se pentagramy. Jejich rozmístění v kruhu není náhodné, jsou situovány podle postavení slunce o letním a zimním slunovratu a též při keltském svátku Beltain.
...
4. Kde lišky dávají dobrou noc
Tuto obnovenou výklenkovou kapličku naleznete v turisty opomíjené, avšak nádherné části Šumavy, nedaleko Horní Sněžné. Neučesaná místa, odkud před desítkami let odešli lidé, vypadá napohled drsně. Ale je to jen příroda, která se do nich vrací a ta má své zákonitosti. Trasa ze Zbytin ke kostelu sv. Magdalény, a dál po žluté pestrou krajinou pod Kamennou a Korunáč, klesá do údolí Teplé Vltavy k Pěkné, a poskytuje mnoho úžasných zážitků. Šumava umí dávat víc, než jen horské pláně u Kvildy či hluboké lesy u Modravy.
...
5. Lenorský vodník
Éra vodníků v Čechách ještě neskončila. Můžete se o tom na vlastní oči přesvědčit pod Radvanovickým hřebenem u Lenory, kde si můžete na pěším výletu či cyklotrase z "Vodníkovo pramene" doplnit chutnou vodu. A zcela jistě ji nemusíte převařovat či do ní cpát nějakou chemii, stejně jako ostatní prameny a horské bystřiny Šumavy je nezavadná a pitná. Na vandrech jsme ji vyzkoušeli tisíckrát.
...
6. U Polky
Atraktivní šumavskou krajinu v okolí Teplé Vltavy u Polky zkrášluje nově obnovený rybník, v němž se zrcadlí Jelení hora. Pastviny s kamennými řadami a staré stromy nad bývalou obcí pak působí dokonale uklidňujícím dojmem. Vždy mne donutí k alespoň kràtké zastávce.
∆ ∆ ∆
Květen konečně přinesl poněkud opožděně jaro a jak je vidět, přivítalo ho i nejvíce hlasů minulého "Půltuctu". Dokazují to fotky Májová idylka i Odstíny zelené, které zatím drží nejvyšší počet hlasů.
Příjemnou atmosféru června bychom mohli společně doladit deskou Paula Simona - The Rhythm Of The Saints.
Anketa
Fotky s příběhem - červen 2021
61 23% Studená válka
36 14% Vlasy Bereniky
37 14% Volarské menhiry
46 17% Kde lišky dávají dobrou noc
48 18% Lenorský vodník
36 14% U Polky
Hlasovalo 264 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Rodinný výlet na Šumavu
- Nad Latschensee - za poslední tisícovkou České republiky l.
- Chebsko l. Český les a Františkovy Lázně
- Půltucet (listopad 2020) - příběh fotografie
- Solná komora očima Luďka
- Půltucet (červenec 2024) - příběh fotografie
- Hrubý Jeseník a Zlatohorská vrchovina ll.
- Český les - pohraničím na Havran
- Putování Chodskem lll. - Koloveč, Bolfánek, Černá věž v Klatovech
- Nejen Rychlebské hory Il.
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket