Půltucet (březen 2024) - příběh fotografie
vydáno 1. dubna 2024 – napsal Rony – 2 komentáře
Motto: "Všechny naše sny se mohou stát skutečností, pokud máme odvahu je následovat.“ (Walt Disney)
Před časem jsem si se zájmem přečetl článek od Ivana Březiny o trampských kempech na Kokořínsku. Zdokumentoval snad všechna místa, kde trampové nocují v provizorních či jinak upravených přístřešcích, většinou pod převisy skal. Cíl je tyto kempy do jednoho zlikvidovat a tady je ten problém, jestli je tohle správná cesta. Lidí v přírodě možná neubývá, ale již málokdo má chuť a potřebu v ní přespávat, když kolem je plno pohodlných penzionů. Proč tedy vyhánět z přírody ty, kteří ji chtějí vnímat takovou, jaká je? Tedy syrovou, často nevlídnou, ale krásnou? Víme, jak vládci NP Šumava toto dotáhli k dokonalosti. Nesmíte přespat na mnoha místech klidových a l. zón národního parku, když přespíte, smíte jen bivakovat bez stanu, protože zapíchnput do země čtyři kolíky je už velký problém. Nesmíte si rozdělat oheň, byť nevím o žádném požáru z ohniště. Nemůžete kde co a hlídači jsou stále bystřejší a neústupnější.
Odkaz na debatu ve zkráceném formátu vám dávám zde, je velmi zajímavá.
Začalo jaro. Ze zimního spánku se probrali i medvědi a na Slovensku, které se potýká s jejich zvýšeným výskytem, hned došlo k velké tragédii. V turisty velmi hojně navštěvované Demänovské dolině v Nízkých Tatrách medvěd zabil ženu. Při podobné.události si vždycky vzpomenu na noc na vrcholu Kloptáně (Volovské vrchy), kde naše ležení v noci tiše prošel zvědavý medvěd. V divoké přírodě stále lze potkat silnější predátory, než jsou lidé. Upřímně musím napsat, že strach jsem na Slovensku měl při přechodech hor vždycky, ale teprve poslední dobou se počet napadení i usmrcení turistů zvyšuje. Usínat pod širákem v místech, jenž jsou teritoriem medvědů, není pro slabší povahy.
Další útok medvěda o dva dny později se stal dokonce v městě Liptovském Mikuláši, kde potrhala a napadl hned několik lidí. Šelmy se přestali lidí bát a jsou stále více agresivní. Jejich regulace tak do budoucna bude nutná.
1. Labuť
Labuťák zjara chrání svoji družku a tak mne při přiblížení se počastoval hrozivým zasyčením. Uklidnil se teprve když zjistil, že si jdu udělat několik fotek do březnových Šlápot.
. . .
2. Zasněžený Plechý
Vrchol Plechého se stále pyšní bílou zimní čepicí. Nejvyšší šumavské vrcholy i přes rekordně teplou zimu téměř dvoumetrovou sněhovou pokrývku měly a ještě bude pár týdnů trvat, než ta zcela zmizí. Pohled od Perneku zasněžený vrchol příjemně osvěží.
. . .
3. Dům na odstřel
Nejen v Hodňovu lze spatřit velká stavení, která desítky let chátrají. Tyto honosné stavby bohužel nikdo nezachrání a čeká je postupná zkáza, přestože stojí v lůně krásné šumavské přírody.
. . .
4. Oheň!
Oheň je život. Magické místo, do něhož hleděli naši předkové. Stále ho v sobě nosíme. Ten pohled zděděný dávnými generacemi předků, kteří přežívali kdesi v jeskyních. Plameny ohně přitahují náš pohled, je v něm skryto lidské vědomí, moudrost, jež po věky věků v nás nadále přetrvává.
. . .
5. Zkamenělý strom
Při terénních pracích na dálnici D3,, kterà propojí Prahu s rakouským Lincem, lze jistě nalézt mnoho zajímavého. Třeba zkamenělý strom, jehož kousek sám vlastním. Před českobudějovickou Veterinární střední školou je řetězy upoután trochu větší kus tohoto stromu, jehož padlý kmen miliony let měnily minerály bez přítomnosti kyslíku v kámen.
6. Prvosenky, poslové jara
Jak vzácný je život v celém vesmíru? Okouzlující Země je jen nepatrným smítkem, které kdykoli může být smeteno z cesty. Užívejme proto každého dne, protože ani my zde nejsme na věky.
Prvosenky u chaty jako by se rozhodly přivítat jaro a svátky Velikonoční. Příjemné teplo probouzí celičkou přírodu. Znovu je slyšet ptačí zpěvy a první žluťásci začínají poletovat vyhřátou krajinou.
∆ ∆ ∆
Únorové obrázky ovládá, možná i na přímluvu Květy, syrová fotka Krajina po boji. Když jsem před mnoha roky vkládal k hodnocení fotky do webové galerie www.fotoaparat cz, všiml jsem si, že nejen samotná fotka, ale i její název jí může přinést úspěch. Možná zde máme příklad toho, že to opravdu funguje.
Jarní závan teplého větru vám posílá hlas Billie Eilish.z desky Happier Than Ever.
Anketa
Půltucet (březen 2024) - příběh fotografie
24%Labuť
28%Zasněžený Plechý
15%Dům na odstřel
11%Oheň!
11%Zkamenělý strom
11%Prvosenky, poslové jara
Hlasovalo 108 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
8. dubna 2024 19:48
Rony říká
Stále lze doufat, že někdo podobné domy odkoupí a opraví. Možná, než dům nechat spadnout, by šlo ho pod podmínkou opravy obcí darovat, ale kdo má na tak náročnou přestavbu? U nedaleké Mokré se jeden velký dům snad rekonstrukce dočká, váhal jsem který z těchto dvou vložit do Půltuctu.Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Český ráj - V. Drábské světničky, Mužský a Příhrazy
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2016)
- Blízká setkání - l. údolí Ostružné a Sedlo
- Alpy z Boubína a Basumský hřeben
- Půltucet (září 2022) - příběh fotografie
- II. setkání příznivců Šlápot ve Štědroníně na Písecku
- Půltucet (říjen 2021) - příběh fotografie
- Zápisky z cest II. (Matterhorn...)
- Půltucet (červen 2018) - příběh fotografie
- Island, část IV.: Sprengisandur
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
1. dubna 2024 18:21
Květa říká
Těžko vybírat, čtu i příběh fotky. Asi pro mne číslo 3 "dům na odstřel". Sice na fotce svítí sluníčko, ale vidím nejen světlo i stíny. Výklenková kaplička i s úpravou kolem je opravená, ale dům - co s ním???