Půltucet 2023 - fotky s příběhem s nejvíce hlasy
vydáno 30. září 2024 – napsal Rony – žádný komentář
Znovu si můžete projít fotky s příběhem, které od vás dostaly nejvíce hlasů. Ve dvou měsících se nerozhodlo a tak jich opět nebude pouze 12 ale hned 14.
Pohled zpět, na hodnocení nejúspěšnějších fotek z roku 2022, nám odhalí, že prvenství drží Kamenná chata před dvojicí fotek Oblačno a Plechý. Hodnocení se zatím zúčastnilo krásných 249 lidí, ale to není nikdy uzavřeno a tak hlasy postupně dále přibývají. Mění se tím i pořadí.
Kamenná chata
Oblačno
Plechý
Trochu je zvláštní, že pozdější hlasy, které postupně u fotek přibývají, často vynesou do popředí fotku, jež je zařazena jako první.
∆. ∆. ∆
1. leden
Úsvit
Koště dokonale vysmýčilo oblohu chvilku před rozedněním. To aby slunko mohlo vstoupit na nebe a plout v něm bez větších překážek. Nachová barva úsvitu brzy zmizí, a jen rozmazaný obzor zůstane celý den nezvykle rozostřen. Není živáčka, jenž by se tomu podivoval, obrázek krajiny malovaný starým mistrem zůstane zachován až do časného západu, do momentu, kdy slunce navždy zmizí.
2. únor
Pat a Mat
Války často připomínají šachy. Místo odstraněných figurek z šachovnice s 64 políčky však při ní umírají lidé. V šachu také existuje remíza. To znamená mírový stav, kdy se hráči buď na ní dohodnou během hry, nebo se situace na šachovnici třikrát zopakuje, či hráč na tahu nemá kam táhnout. Pravidla hry pak určují dát partii za remízu. Občas na šachovnivi zbydou jen dva králové a figurky, které nemohou vynutit mat. Ve válce můžou nastat podobné situace. Buď se bojující stany dohodnou na míru, nebo bude mír vynucený opakováním válečných tahů. Při pokračování války však hrozí i mat. Nechtějme hrát nesmyslnou válečnou partii až do hořkého konce. Remíza znamená smír. Znamená dohodu. Bohužel se zdá, že o nás dnes ve světě rozhodují Pat a Mat.
3. březen
O putování
Osamělost kostelu u Radomyšle byl zcela jistě záměrem. Křesťanské svatostánky se často stavěly na místech, kam lidé museli desítky minut putovat. Při své cestě se oprostili od svých každodenních strastí a problémů, které nechali ležet stranou.
4. duben
Velikonoční sdělení
"Svět potřebuje pravdivost". Dnešní přetvářky a lži si zřejmě povšiml autor modře vybarveného obřího velikonočního vejce, která lze každoročně nalézt na Hluboké. Jejich zbarvení a vzkazy se každoročně mění. Když jsem si večer projížděl zámecký park, stále je ještě hledalo podle mapky mnoho rodin s dětmi.
5. květen
Zrození a smrt
Zrození a smrt k přírodě kolem nás také neodbytně patří. Z malého semínka vyroste plodný strom, aby později z něho zbylo jen torzo odsouzené k pomalému zániku. Neměnný koloběh, jenž lze jen obdivovat.
6. červen
U Pašerácké lávky
Řeka Dyje protéká neskutečně krásným zalesněným kaňonem, do kterého lze jen nahlédnout. Náš nejmenší Národní park Podyjí chrání klid území dokonale, přesto stojí za to, abyste se ponořili do jeho tajemných listnatých lesů.
Pro pěší túry jsou vhodné okraje parku u Hnanic a Čížova - Hardeggu. Fotka ukazuje břehy Dyje u Pašerácké lávky, jež byla nově postavena a od 1. dubna 2023 po ní můžete přejít česko-rakouskou hranici. Jemný opar jakoby nás chtěl navrátit do doby, kde zde hranici velmi důkladně hlídali vojáci pohraniční stráže.
7. červen
Rozbouřené nebe
Letní bouřky jsou zpestřením horkých dnů a mnozí z nás je rádi očekávají. Mocné živly se zmocní krajiny a mnohdy v ní zanechají nepěknou paseku. Jedna tlaková vlna přelétla Jižní Čechy někdy v polovině června a rozzářila nebe nad nimi ohromujícím ohňostrojem.
8. červenec
Vzhůru na Hvězdu
Dramatický výstup na vrchol Hvězdy ukončil úspěšně moji letitou snahu zdolat všechny hlavní tisícovky Šumavy, uznané webem www.tisicovky.cz. Samotný výstup na tento vrchol byl ztělesněním snad všeho, s čím se poutník Šumavou může potýkat. Žravé mušky, neprostupné houštiny, nepřehledný terén. Ale také úžasná příroda a vzpomínky, jež si poneseme s sebou celý život.
9. červenec
Romance za korunu
Cesty, stezky, pěšiny. Šumavská krajina na ně přináší neobvyklé pohledy. Jsou tepnami krajiny spojující místa, která jsou či bývala pro lidi nějak zajímavá či užitečná. Mnoho z nich zaniklo nebo postupně zarůstá nálety, keři, stromy. Jiné jsou nové.
Barevně vyvážená cesta zlátnoucí loukou u Spálence láká k procházce či projížďce na kole. Pozorné oko diváka z fotky navíc zjistí, že Země je skutečně kulatá.
10. srpen
Slunečnice
Je málo tak fotografovaných květin, jako je Slunečnice. Menší slunečnicové pole nedaleko šumavské Tisovky mne přinutilo sesednout z kola. Pěšina vyšlapaná mezi kopřivami totiž vedla přímo k nejhezčí slunečnici. Jako by všechna zvěř z okolí chodila obdivovat právě její vznešenost a krásu.
11. září
Hláska - Hora Svaté Kateřiny
Krušné hory na svém území mají hned několik zajímavých rozhleden. Některé z nich jsme zařadili do našich cyklotoulek krásnou horskou krajinou, která již dávno zacelila rány způsobené kyselými dešti, po nichž zůstaly uschlé lesy. Rozhledna Hláska v Horách Svaté Kateřiny leží v blízkosti česko-německých hranic, za které jsme se také dvakrát vyvezli.
12. říjen
Blaník
Jedno z mýtických míst je spojeno pupeční šňůrou s dávnou českou historií. Až budete stoupat k Blaníku, našlapujte tiše, ať neprobudíte v hoře spící blanické rytíře, kteří čekají na dobu, až zde bude nejhůře, aby se probudili a českou zemi zachránili.
13. listopad
Barvy podzimu
Když se zamyslíte, které stromy na podzim hýří nejatraktivnějšími barvami, jistě si vzpomenete především na jeden z druhů javoru. Jeho listy jasně zazáří, když přechází ze zlaté do oranžové a červené. Velmi podobné zbarvení mívají listy ostružníku. Při procházce kolem Bezdrevského potoka jsem na tuto příjemnou kombinaci barev narazil.
14. prosinec
Červánky
Fotografové rádi čekají na večerní světlo, které občas dělá divy. Jiní pak říkají, že jde o kýčovité fotky a nechtějí s nimi mít nic společného. Pokud však fotíte přírodu, je osvětlení krajiny velmi důležité pro dobrý výsledek. Červánky vyniknou tehdy, když slunce zdola osvítí mraky. Tenhle barevný zázrak trvá jen pár desítek minut. Na Munickém rybníku ještě ve stínu stromů neroztál všechen led a tak odraz na rozmrzá jí cílem vodní hladině byl obzvlášť působivý.
Anketa
Fotky s příběhem
6%Úsvit
6%Pat a Mat
5%O putování
5%Velikonoční sdělení
7%Zrození a smrt
12%U Pašerácké lávky
7%Rozbouřené nebe
6%Vzhůru na Hvězdu
7%Romance za korunu
6%Slunečnice
4%Hláska - Hora Svaté Kateřiny
7%Blaník
11%Barvy podzimu
9%Červánky
Hlasovalo 98 čtenářů
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Šumperk IV. - Šumperk, Velké Losiny a rozhledna Háječek
- Pěšinkami k Homoli a Vlčímu kameni
- Na Kometě
- Praha už volá, Praha už volá...
- Co se skrývá v trávě lV.
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2012)
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2011)
- Půltucet (říjen 2023) - příběh fotografie
- Do Staré obory na Velký Kameník
- (Před)silvestrovské vrcholy Nebahov a Osule
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Pokud možno zelené Velikonoce
- Půltucet (květen 2020) - příběh fotografie
- Výlet na Moravu a do Slezska II.
- Horní Planá - naučné stezky a nová rozhledna
- Trauma na Traunsteinu
- Expedice Norsko 2015, část jedenáctá
- Bílé Velikonoce - túra do Zbytin
- S krosnou do slovenských hor / l. Slovenský ráj
- Krajem Christiana Battaglia
- Tetřevím domovem na dosah k Roklanu