Pohodová Vydra, dramatická Křemelná...
vydáno 23. října 2010 – napsal Rony – 3 komentáře
Pozdní čas v půli října sice nesliboval žádné extra počasí, ale paleta barev podzimu nám strádání dokonale vynahradila. Našim cílem se stala po dva dny krajina okolo šumavského Srní, konkrétně vodní toky Vydra, Vchynicko-Tetovský kanál, Plavební potok a Křemelná.
U příjemného penzionu Efekt v Srní se nás sjíždí postupně kolem půl jedenácté hned celý tucet a navíc fenka Daisy (píšu jak jsem slyšel:-)). Hned po ubytování vyrážíme do terénu, po domluvě k Čeňkově Pile a Vydře. Sestupujeme strmě mezi serpentinami do údolí až k vodní elektrárně Čeňkova Pila.
Čeňkova Pila
Zde ji je možnost do konce září navštívit, uvnitř čeká velmi pěkná expozice s doprovodným výkladem. Ta obsahuje i krajinný model území od Modravy po soutok Vydry i s Křemelnou, historické přístroje s modely vodních elektráren a simulací technologického procesu. Pod mostem přes Vydru pokračuje u dřevěného vodního náhonu druhá část výkladu v budově s Francisovou turbínou o výkonu 125 koní. Velká část expozice je zaměřena na Vchynicko-Tetovský plavební kanál. Nově zde zájemci najdou i informace o energetické Skupině ČEZ a vodních elektrárnách jejích členských společností.
Nevím jak je tomu dnes, ale před lety se zde dokonce ani neplatilo vstupné, přestože velmi kvalitní přednáška s prohlídkou trvala kolem jedné hodiny.
Září je však již za námi a tak místo prohlídky jen dovnitř nakukujeme přes plot:-(.
Od penzionu Efekt v Srní míříme k Čeňkově Pile.
Chaloupka z dávných časů.
Při klesání v serpentinách míjíme několik horských chat.
Penzion Bystřina při břehu Vydry.
Hydroelektrárna Čeňkova Pila.
Vydra
Pokračujeme proti toku Vydry směrem k Turnerově chatě. Postupně zde míjíme několik fotografů, kteří mají workshop "Krajinářské fotografie", s rozestavenými trojnožkami. Určitě bych měl fotit ze stativu i já, ale kdo by na mne pořád čekal? A tak se musím spokojit s méně kvalitními obrázky. Kolem řeky opravdu je na co se dívat, barvy stromů nad balvany posetým korytem jsou úžasné. Prostě jsme trefili ten správný čas. Nevadí ani, že z šedivého nebe stále hrozí přeháňky a je jen kolem 6°C:,(.
I patníky u cest pamatují staré dobré časy.
Barvy podzimu září zlatem...
Cestou k Turnerově chatě.
Pohledy vyderské...
Drama koryta Vydry.
Okouzlení podzimem.
Řečiště v březovém přelivu.
Zastávka u pramene.
Vyhlídka.
Vodní hrátky.
Sen o řece.
Turnerka a Antýgl
Když docházíme k Turnerově chatě je už nejvyšší čas na pořádný oběd. Uvnitř je sice narváno, ale místa přece jen nacházíme. Chlebový guláš ani špenátové bramborové šišky nebyly špatné, ale na čepovanou Klostermannovu třináctku nárok nemajíO:-).
Stoupáme dále ke králováckému dvorci Antýglu. Zdejší stavení stojí za malou zastávku. Jsou dvoutraktové a mají polovalbové šindelové střechy, široké nízké štíty s vyřezávanými obrazci v bednění a skládané okenice. Prohlížíme si i zvoničku s kapličkou, které jsou tak typické právě pro zdejší královácké dvorce. Dnes je tady umístěn známý a hojně využívaný kemp.
Pod Turnerkou.
Turnerova chata ve své kráse.
Podzim je o malování, co máš tak ráda. A listí dál jen padá... padá... a padá...
Z nadhledu.
Zpětné pohledy.
Pod Hálkovo chatou.
Jak se fotí při Workshopu Krajinné fotografie.
Cestou k Antýglu.
Královácký dvorec Antýgl.
Věžička.
Vchynicko-Tetovský kanál
Nás čeká od Antýglu krátký výšvih k Vchynicko-tetovského kanálu, při němž vede turistická i cyklistická stezka. Kanál byl vystavěný (stejně jako Schwarzenberský) projektantem Josefem Rosenauerem v letech 1799 - 1801 a zpřístupnil pro těžbu dřeva rozsáhlé lesní porosty v okolí. Začíná nad Antýglem u hradlového mostu, z něhož bylo možné regulovat plavbu polenového dřeva a mírným spádem obchází v délce 14 km nesplavný balvanitý kaňon Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou, aby prudkým svahem skončil v Křemelné.
Ve 20. století byla vybudována u Mechova odbočka z kanálu do nádrže nad Srním, odkud je napájena výše zmíněná hydroelektrárna na Čeňkově pile. Celá vodní cesta je krásnou technickou památkou. Umělé koryto s výškovým rozdílem 190 m je místy až 5 m široké, částečně vyzděné s několika kamennými mostky.
U odbočky k Tříjezerní slati chvíli váháme, ale nakonec i pro pokročilou dobu a brzké stmívání pokračujeme podél splavu dále podél kanálu. U jednoho z můstků se přece jen rozdělujeme, část jde horem kolem Kostelního vrchu, zbytek po modré do Starého Srní a našeho penzionu v Srní.
U Vchynicko-Tetovského kanálu.
Když zaprší...
Kamenný můstek.
Pohled do minulosti.
Všechny cesty někam vedou...
Další můstek přes kanál.
Země zaslíbená...
A poslední můsteček.
O dálkách v nás.
Večer se ještě všichni na pár hodin scházíme ve společenské místnosti, kde kecáme, pijeme, jíme a prohlížíme fotky z noteboku a mé fotoknihy. Mládež zatím hraje se zaujetím jakousi mě neznámou hru. V pěkném penzionu Efekt jsme díky kámoši Jirkovi, který nakonec ani kvůli pracovnímu vytížení nepřijel, sami a za velmi příznivou cenu. Díky.
Plavební potok
Ráno po snídani, kterou Lukáš jako obvykle bojkotuje, balíme. Přesouváme moje auto k Frauenthalu nad Křemelnou, kam chceme dojít. Zpět se autem s Honzou přesouváme k Mechovu a Tetovskému kanálu, odkud od parkoviště vycházíme směr Křemelná. Navrhuji sestoupit kolem Sekerského potoka, protože jsem se na internetu dozvěděl, že je to skvělé. A tak po chvíli míříme k potoku klesajícímu dost ostře ke Křemelné. Začíná docela těžký průstup houštinou a ne všem se chce přeskakovat potok tam a zpátky. A tak se stane, že se s Lukášem vzdalujeme a po delším čekání nad potokem scházíme dolů sami. Kousek nad Křemelnou na druhé straně potoka na chvíli ve stráni mezi polomy ještě spatříme někoho v červené bundě, ale dole nikdo není a tak jdeme dál sami. Je tu spousta padlých stromů, kůrovec bohužel doletěl už i sem>:o.
Přeskoč, přelez... Smyk do Plavebního potoka.
Plavební potok.
Bučinou.
Výhled k hoře Křemelná.
Lukáš na vyhlídce.
Plavení potok u soutoku s Křemelnou.
Křemelná
Když zanedlouho potkáváme dva trampy a ti nám říkají, že je cesta zarubaná až ke Stodůleckému mostu a přelézání trvá 2,5 hodiny, na nic nečekáme a frčíme rychle dál. Posílám zpět vzkaz, že jdeme k autu, ke kterému bychom všichni těžko došli. Chceme potom sjet pro ostatní ke Stodůleckému mostu, nebo je odchytit někde na cestě zpět k Srní. Bohužel mi vypíná vybitý mobil a tak ani nemůžu dát ostatním žádnou zprávu.
Procházíme kolem nádherné řeky, ale cesta je hodně náročná. Než si zvykneme na to, že všechno pod nohama klouže, jsme každý několikrát na zemi. Zvlášť pro mne je problém jednou rukou jistit foťák a druhou se držet větví a skal. Podlézání, přelézání padlých stromů, šplhání po kamenech nad řekou nás tak zahřeje, že se postupně odstrojujeme. Lukáš až do trika8-)!
V jeden moment se zastavuji právě v momentě, kdy mi do oka vráží ulomená větev. Nic sice necítím, ale když si sáhnu na její ostrý konec, poleje mě studený pot. Asi moc nescházelo a měl jsem po oku. Později, když na to při chůzi myslím, se mi zdá, že mě ochránil někdo tam nahoře. Zastavil můj pohyb k větvi v poslední chvíli:-*.
Křemelná zarubaná...
Podél břehu to jde snáz.
Když řeka čaruje.
Poranění krajiny není nikdy věčné...
Za pochodu.
Polomy kůrovcové kalamity jsou již i na Křemelné.
Voda má rozpuštěné vlasy.
Mechové zastavení.
Kamenité břehy.
Proč je jméno řeky Křemelná?
Pod Stodůlkami.
Pohled k mostu.
Od Stodůlek k Frauenthalu
Ke Stodůlkám se dostáváme o hodinu dříve, než prorokovali trampové. Až teprve tady Lukáš jí, já chuť nemám. Je jasné, že dojít cestou podle břehu proti proudu Křemelné až k autu je nereálné. Přecházíme tedy most a jdeme nahoru na Stodůlky odkud znám rychlejší zkratku.
Po odsunu tady na Stodůlkách již nic nezbylo. Okolí se stalo nadlouho vojenským výcvikovým prostorem a cedule oznamující nevybuchlou munici, rozeseté podél cest, mluví za vše. Odpojujeme se od značené turistické mapy a scházíme cestou opět do údolí Křemelné. Párkrát musíme zdolat mokřiny nad řekou, ale před třetí hodinou jsme už u auta. Zapojuji mobil do autonabíječky a dovídám se novinky.
Luděk s rodinou a Pavlem pokračovali Křemelnou, zbytek se obrátil nahoru k autům a hoví si v cukrárně v Prášilech. Tam hned míříme z parkoviště i my.
Stodůlecký most.
Cedule varují!
Stodůlky.
Co kdysi bylo, již není...
Sestup k Frauenthalu.
Křemelná u Frauenthalu.
Lávka k Frauenthalu.
Nakonec se porůznu zase rozjíždíme k domovům, my s Lukášem se ještě u Čeňkovy pily stavíme na velmi pozdní oběd. Pro mne je to dnes po snídani první jídlo. Doma z mapy zjišťuji zmatení, když papírové mapy a digitální Mapy.cz se liší v názvu potoka kolem kterého jsme se spouštěli do údolí Křemelné. Místo kolem Sekerského jsme klesali kolemPlavebního. No tak to se tedy všem dodatečně omlouvám a příští rok to můžeme napravit :-D.
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
24. října 2010 22:42
Rony říká
Možná někoho přemluvím i teď, když je docela dost volna. Klidně si Turnerku zopakuju se spacákem do nocležiště, ale z jiný strany. Nechcete jet čtvrtek-pátek?
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká
15. listopadu 2010 16:33
Japo říká
V jednom s Tebou nesouhlasím: guláš v chlebu byl lepší i než Klosterman.
Co se týče zmatků okolo Křemelné, trochu jsme Ti spílali, žes na nás nepočkal, ale nikdo si neuvědomil, že musíš dojít k autu, narozdíl od nás. Budiž Ti odpuštěno.
Ti dva trampové, které jsi potkal, nám o Tobě říkali. Škoda, žes neposlal zprávu po nich. My to po přeskoku potoka brali dolů více podél něho, došli jsme až soutoku, tam posvačili a šli po břehu. Bylo to dost náročné, obzvláště pro ženskou část, takže před větším polomem šla většina nahoru. Dál to však bylo ještě krásnější .
Jinak byla Křemelná opravdu moc pěkná, byl to jeden z nejhezčích výletů po Šumavě, co jsem zažil. Díky, že jste mě tam zatáhli
Jo, ten potok je tedy ve skutečnosti Plavební nebo Sekerský nebo oboje? Měl jsem celou dobu za to, že sestupujeme kolem Sekerského potoka.
Taky uvažuji o tom, že vytvořím vlastní článek hlavně s fotkami, jen už delší dobu nemám čas ...
"Naděje je jako bumerang: vždycky se vrátí."
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Slavonice l. Landštejn, Rakouskem kolem Dyje
- Prvomájové vandrování kaňonem Malše
- Šumavskou Smrčinou
- Na cyklostezce od Hluboké k Temelínu
- Písek a jeho okolí :-)
- Rodinný výlet na Šumavu
- Nad Latschensee - za poslední tisícovkou České republiky ll.
- Silvestrovský Libín - rozjímání nad světem a životem vůbec
- Putování po Vltavské cyklistické cestě
- Když na Vysokou Bětu mrholí
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Půltucet (únor 2024) - příběh fotografie
- Půltucet (listopad 2023) - příběh fotografie
- Jouglovka
- Od ledovcových jezer Královského hvozdu k výhledům na Prsa Matky Boží
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2015)
- Itálie 2012 - Kolem Sicílie I.
- Za kameny a skálami Novohradských hor (I.)
- Půltucet (květen 2019) - příběh fotografie
- Podzemí malé a velké Ameriky
- Do hor s vlčí smečkou - šumavské tisícovky
24. října 2010 17:54
HoHo říká
Počasí mi přišlo mnohem lepší než předpovídali... Očekával jsem větší zimu...
A nakonec byl dvoudenní výlet povedený a jsme rád, že jsem si na Šumavě zase pořadně pročistil hlavu a odpočinul...
Sportem ku zdraví a trvalé invaliditě