Oppidum v Třísově a Dívčí kámen
vydáno 27. března 2011 – napsal Jack – 2 komentáře
Vzpomínka na báječnou exkurzi s 1. B z Gymnázia Strakonice, která proběhla počátkem listopadu, tedy ve středu 3. 11. 2010. Pojďte si ji s námi připomenout a pohlédnout blíže na kulturu Keltů :-).
Všechno to začalo odjezdem ze strakonického nádraží, odkud odjelo pětadvacet studentů a čtyři dospělí, kteří celou exkurzi vedli, do Českých Budějovic. Kde nám následně paní učitelka Klichová a pan učitel Žitný, kteří oba učí dějepis na strakonickém gymnáziu, udělili na chvíli rozchod.
Jen si tak vybrat...:-)
Dobroty
Pak nás ale čekal brzký odjezd, opět vlakem, a to do našeho cílového bodu - do Třísova.
Na nádraží v Českých Budějovicích
Koleje
Debata před cestou
V Třísově se nachází keltské oppidum čili opevněné hradiště, které je postaveno v Čechách nejjižněji. Leželo na dřívější obchodní stezce, která přicházela z Rakouska od solných polí a odcházela dále do Německa.
Vstříc oppidu
Začátek naučné stezky
My jsme kráčeli po naučné stezce skrz staré oppidum a dozvídali se přitom něco o Keltech a jejich dlouhé historii :-).
Dvě hlavní vedoucí :-)
Hurá do kopce :-)
V dobách Pravěku, přesněji v mladší době železné, kdy se u La Téne ve Švýcarsku objevila laténská kultura, přišli a začali pronikat do střední Evropy Keltové.
Zarostlý obranný val
A jdem...
Hledáme cestu
Není o nich moc záznamů, neboť Keltové nepsali, ale díky římskému konzulovi Juliu Caesarovi, který sepsal Zápisky o válce galské, víme o Keltech mnoho podrobností.
Valy
K čemu pak to jen sloužilo...
A zase zpátky :D
Byli to skvělí válečníci, bojovali nazí a pomalovaní. Většinou převažovala vysoká postava, blond vlasy a modré oči. Nosili jako první kalhoty. Rádi obchodovali a udržovali vztahy se Středomořím, kdy na jich putovaly kovy, jantar, kožešiny,... a na sever zase luxusní zboží a víno.
Pan učitel Žitný vysvětluje
Památný strom
Obejmout ho není lehké
Kaplička
O kapličce
Obdiv učitelů
Největší postavení v jejich hierarchii měli druidové, kteří byli hlavně kněží, konali obřady v hájích a uctívali mnoho bohů i přírodních sil. Především duby, kteří byly jejich nejvznešenějším stromem.
Po stezce
Další vzrostlý strom
O Vstupní bráně
Zbytek vstupní brány
Tak tudy se vcházelo
Kromě toho, že byli dobří obchodníci se svými zlatými i stříbrnými mincemi - duhovkami - podle římského vzoru, byli dobří řemeslníci. Vyráběli pilníky, vrtáky, kladiva, dláty, sekery, dokonce měli i hrnčířský kruh i keramické pece.
Hledání keramiky...
Kraj
Pohled na jednu vesničku
Keltové stavěli silnice, mosty, ale také opevněná hradiště, tzv. oppida. Největším oppidem na našem území je Závist u Zbraslavi, které se rozkládalo na ploše 170 hektarů. Ale známý je i Třísov u Českého Krumlova, kde se dříve těžila tuha.
Kruh z kamenů
Pěšinka
O keltských oppidech
O údolí
Bolí nožky bolí...:D
Potomci Keltů žijí v Bretani, Skotsku, Irsku i ve Walesu. U nás byli Bójové, podle nich Bohemia (Čechy), kteří žili i na Strakonicku, kde rýžovali v řece Otavě.
Dívčí kámen
Naše putování pokračovalo přes třísovské oppidum k dříve impozantnímu rožmberskému hradu nad skalnatým ostrohem na soutoku Křemžského potoka a Vltavy - Dívčí kámen.
Cestou na Dívčí kámen
Potok
Zajímavá skála
A jde se...
Budeme se škrábat? :D
O zdejší fauně a flóře
Svatý ve skále
Už v 15. století před naším letopočtem zde stálo opevněné hradiště, které Karel IV. v roce 1349 pomocí darovací listiny věnoval Rožmberkům, kteří zde vybudovali významný hrad.
Dívčí kámen
Dívčí kámen
Na zdejším hradě byl vězněn Jindřichem III. z Rožmberka i syn Karla IV. - Václav IV. Dívčí kámen byl několikrát obléhán, ale ani husitský vojevůdce Jan Žižka ho nedobyl.
Mapka Dívčího kamene
Příchod k Dívčímu kameni
A lezem :-)
Hlavní branou
A na vyhlídku
Postupem času význam zdejšího hradu klesal až se z něj stala zřícenina. Od roku 2005 patří k obci Křemži, která z dříve volného přístupu zde zavedla poplatky za vstup i otevírací hodiny. Ale ne vždy tu někoho najdete :-).
Kdo bude první nahoře...
Zdejší výhled
Dívčí kámen na podzim
Odpočinek
Fotečky musí bejt
Dívčí kámen z vyhlídky
Fotečka s paní učitelkou Klichovou
Tento výlet byl skvělý, nádherná podzimní atmosféra s poznáním něčeho nového...vřele doporučuji udělat si sem výlet a načerpat keltskou energii zdejších míst.
A domůůůů
Dívčí kámen z jiné strany
Až nahoru?
Potok stále s námi
Hamr
Vesnička Holubov
Na zastávku
Náš výlet pomalu končí, neboť vlakem jsme se vraceli zpět do našich rodných krajů, kde můžeme nyní jen vzpomínat, na krásné chvíle :-).
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Jack
Učitel zeměpisu, občanské výchovy a základů společenský věd, který rád poznává nejen lidi, ale i nové kouty naší vlasti či další státy našeho světa. Kromě cestování a sportovního vyžití (běh, volejbal, cyklistika) si neodpustí poslech hudby, četbu thrillerů či společenských románů, ale také psaní různých článků a příběhů. Kromě publikování cestovních zážitků na tomto webu, vede oficiální stránky Volejbalu Strakonice, spravuje oficiální stránku Běhu městem Strakonice 21. srpna, píše občasné recenze na blog iDnes.cz či na Databáziknih a publikuje někdy články do různých periodik..
Řídí se heslem: "Žijeme jen jednou, a to za všech okolností, protože život se musí žít naplno, i když někdy není ten nejrůžovější. Ale s úsměvem jde vždycky všechno lépe ."
Komentáře
10. dubna 2011 13:05
Jack říká
Ne ne...bylo to vloni na podzim, když jsem jel s prvákama na tenhle výlet a Žitný začal učit na gymplu .
„Jednou za rok vyjeďte někam, kde jste ještě nebyli.“ Dalajláma
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Vltava z pozice háčka kanoe
- Podzimní courání Třeboňskem
- Seveřani jsou nám možná blízcí II
- Šumavské tisícovky ve VVP Boletice
- Tři dny, tři tváře paní Zimy na Kvildě
- Horní Planá - naučné stezky a nová rozhledna
- Dolomity 2024 ll. Monte Civetta a Passo Padon
- Barvy podzimu na Šumavě
- Hrubý Jeseník a Zlatohorská vrchovina l.
- Půltucet (březen 2022) - příběh fotografie
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
8. dubna 2011 16:12
Japo říká
Zajímavý výlet
Nějak si ale nevzpomínám, že by byl na strakonickém gymnázium pan učitel Žitný. A jestli tys byl v prváku, já musel být ve čtvrťáku.
"Naděje je jako bumerang: vždycky se vrátí."