Mezinárodní den památek v Českých Budějovicích

Mezinárodní den památek v Českých Budějovicích

Na den památek (v sobotu 12. dubna 2025) jsme si museli předm lístky předem rezervovat. Výběr jsme měli mezi osmi prohlídkami a osmi přednáškami. Já s Janou shlédl čtyři z nich.

Nebudu zde podrobně popisovat jednotlivé prohlídky, na popis navštívených pamětihodností se můžete prokliknout. Vkládám pouze několik fotek a poznámek pro inspiraci.

1. Dominikánský klášter

Náročný den začínáme v 9 hodin komentovanou prohlídkou[ Dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí. Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie patří k nejstarším a nejcennějším památkám Českých Budějovic a najdete jej na Piaristickém náměstí, které bylo do poloviny 18. století dominikánským hřbitovem. Budovat se začal současně se založením města v roce 1265 a budoval se několik desetiletí.

Klášter dominikánů...

2. Vodárenská věž

Přesun k vodárenské věži stíháme jen díky tomu, že více než 90 minutovou přednášku v Dominikánském klášteru opustíme před koncem. Potřebujeme se i zahřát, skunkem, protože uvnitř kostelu byla krutá zima.

Vodárenská věž byla vystavěna v letech 1721 až 1724 a nachází se na pravém břehu Vltavy v bezprostřední blízkosti Litvínovického mostu. Původně zajišťovala přívod vody z řeky Vltavy do Samsonovy kašny, známé českobudějovické dominanty. Vodu odebírala z Vltavy až do počátku 20. století.

Vodárenská věž

[H3. ]Koněspřežka[/H1]

Hodinku do další přednášky o koněspřežné dráze z Českých Budějovic do Linze využijeme k odpočinku a malému občeststvení. Program máme dost naročný. I tuto přednášku musíme trochu zkrátit, abychom stíhali barokní památky Budějovic.

Výstavba koněspřežní dráhy byla pod řízením Františka Antonína Gerstnera zahájena v červenci 1825 a celý úsek až do Lince byl pro nákladní dopravu otevřen 1.6.1830 zahájen provoz v úseku Kerschbaum – Linec a od 1. srpna 1832 celá trať sloužila pro nákladní dopravu, pro dopravu osobní až 10.5.1836.

Koněspřežka - centrum Českých Budějovic

4. Barokní památky Českých Budějovic

Poslední 90 minutová přednáška začíná v 14:30 a znovu chodíme po Žižkovo náměstí, kde probíhají jarní trhy, a jeho okolí. Vstupujeme do domů, kam se jen tak nedostanete a prohlížíme si interiér a unikatní zachovalé dřevěné krovy. Návštěvau posledního barokního domu již vzdáváme a jdeme radši na kafe a sladký zákusek. Pak počkáme na nezdolnou kámošku Petru a frčíme domů.

Varikní domy. Na západní straně České ulice, poblíž dominikánského kláštera, se už od středověku nacházela řada drobných měšťanských domků, kterou zničil 8. dubna 1728 mohutný požár.

Barokní památky Českých Budějovic

Hodnocení článku

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

Rony

Rony

... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.

(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)

Přidat komentář

Komentáře

K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.