Mezi dvěma řekami: Vydra a Křemelná
vydáno 4. prosince 2010 – napsal Paulie – 5 komentářů
Příroda nyní odpočívá pod nečekaným závalem sněhu, přišla zima a ta se dle starého přísloví ptá, co jsme dělali v létě, je tedy třeba jí odpovědět. Tento článek je sice o výletě v říjnu, který zde už pěknými fotkami a textem vystihl Rony (viz Pohodová Vydra, dramatická Křemelná...), nicméně přináší jiné pohledy na barevný podzim, podvečerní odbočku ke zbořené kapli a další zážitky z bloudění okolo Křemelné.
Sobotní výlet k Čeňkově pile, kolem Vydry se zastávkou na Turnerově chatě na dobrý guláš v chlebu a poté kolem Vchynicko-Tetovského kanálu zde již nebudu popisovat a odkáži vás na Ronyho článek. Přidám jen nějaké fotky, o trochu víc jich najdete v galerii a ještě o dost víc můžete získat ode mě ;-).
Vyrážíme od penzionu do přírody.
Souboj barev podzimu a nekonečně šedivé oblohy
Značka v divočině
Cestou kolem Vydry
Sourozenci Honsovi
Černá houba vysoko na stromě
Malá přírodní hráz
Panáčkuje, ale kdo mu dá rybu?
Správný fotograf jde pro fotku kamkoliv.
Kamenný most na Vchynicko-Tetovském kanálu
Klenba, jež vydržela už pár století
Před spádem kanálu
Divoký konec spádu
Vodník s rukou poháněnou vodou.
Daisy má dovádivou náladu.
Odbočka k Hauswaldské kapli
Výlet kolem Vydry a plavebního kanálu je bezesporu krásný, vede však pouze po širokých zpevněných cestách (naštěstí většinou ne po asfaltkách), což nutí dobrodružného ducha k otázce "A co takhle jít jinudy?". Navíc jsme se rozhodli neprodlužovat si cestu k Tříjezerní slati, jak navrhoval Luděk, a tak jsme pod Kostelním vrchem vymysleli procházku divokým lesem.
Zastavili jsme u jednoho z osmi starých kamenných můstků přes kanál a tam se nás zhruba polovina rozhodla jít lesem cestou necestou někam směrem k bažině. A nelitovali jsme! :-) Nejen, že jsme nenarazili na žádné mokřady, ale viděli jsme další úžasné krásy přírody.
Po vystoupání na hřeben jsme narazili na lesní cestu a tabuli o zbořené kapli. Chvíli jsem ji hledal v lese, ačkoliv byla o dobrý půlkilometr dále. Před ní jsme našli ještě studánky s hrníčky s papeži a kardinály, od níž vedla ve vydlabaných kmenech průzračná voda do skleněných náručí pro osvěžení poutníků. A hned vedle jsme spatřili základy Hauswaldské kaple zničené v roce 1957 "budovatelskou" armádou. Více o kapli najdete např. na stránkách Infocentra Šumava.
Jelikož už se dost stmívalo, obzvláště v hlubokých lesích, dlouho jsme tam nepobyli a došli těch pár kilometrů do Srní.
Zapomenuté dříví posloužilo jako zdroj energie pro nové stromky.
Příroda se přizpůsobí čemukoliv.
Voda stékající do skleněných rukou u zbořené kaple.
Zbylé základy kaple
Prodírání panenskými břehy Křemelné
Jak možná tušíte, kolem Křemelné nevede stezka a nesmí se tam chodit. Já s tím souhlasím, ale jen z části. Žádná stezka a tedy samota, ticho, překážky na cestě v podobě stromů a kluzkých kamenů a jen malé stopy lidské činnosti umocňují zážitek, přičemž turistická stezka (nebo dokonce cyklistická!) by tohle všechno rozbourala. Necítím však žádnou vinu, když jsme zákaz porušili, protože chováme přírodu v úctě.
Počáteční šachy s auty, díky nimž jsme měli jedno auto v cíli a zbytek na začátku, popsal již Rony, já začnu na Mechově. Z něho jsme šli kousek podél kanálu, nicméně někoho napadlo zabočit hned do lesa. Tam jsme se navíc rozdělili a pěknou chvíli se hledali. Jediným výsledkem byl návrat na cestu kolem kanálu.
Druhé odbočení dopadlo lépe, respektive nezavedlo nás zpět na cestu, nýbrž do volného lesa. Po přeskoku spádu z plavebního kanálu jsme se dostali k Plavebnímu potoku (na některých mapách Sekerskému), chvíli se šlo dobře, jenže pak začaly hustníky nabírat na hustotě. To vyústilo v nejednoduché přeskakování potoku a stalo se tak nezapomenutelným dobrodružstvím pro ženskou část výpravy. Potok se dal sice přeskočit níže mnohem lépe, to jsme však nevěděli a přišli bychom tím o dobrodružství. Jen Roman s Lukášem se znenadání vytratili...
Cesta na druhé straně byla o trochu lepší, a tak jsme brzy sestoupili ke Křemelné a po krátké pauze se vydali podél řeky. Zprvu vypadala pěšinka dobře, brzy však začalo přibývat padlých kmenů a kluzkých kamenů na břehu. Na výběr moc nebylo, nad řekou je svah a v něm další kmeny. I když mě cesta bavila a zdejší příroda mě fascinovala, ženská část měla dobrodružství již dost, a tak se rozhodla před větším množstvím překážejících padlých stromů jít nahoru. Zůstal jsem jen já s rodinou Honsáků.
Na březích Křemelné jsme nakonec strávili docela dost času, rozhodně víc, než se počítalo, i když cesta byla postupně lepší, obzvlášť, když se svahy snížily. Došli jsme ke Stodůleckému mostu, kde jsme se konečně mohli domluvit s ostatními a po svačině se vydali po zelené, jež nás dovedla na silnici, po níž pro nás zrovna přijela auta. Ještě plní zážitků jsme vyrazili domů.
Vrátka vedoucí nikam... a plot je jen z jedné strany.
Skok přes kanál
Někdo raději volí více horolezecký způsob.
U Sekerského potoka (či Plavebního?)
Chladivá krása
Vodní pes, neustále se koupající
Finální skok přes potok.
Co vám tato houba nejvíce připomíná?
Na padlém stromě
Klidnější úsek Křemelné, v němž se břehy tolik nesvažují.
Padlý strom u řeky
Někdo si tu pomalu pořizuje bílý závoj.
Strom na starém domě
Důkaz, že jsme za ubytování zaplatili. Co pak s penězi udělal jejich nový majitel, je jeho věc :).
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Paulie
Ahoj! Jsem už pěkných pár let oficiálně matfyzák, ale duší jsem jím mnohem delší dobu. Momentálně z části učím, z části bádám a z části studuji. Baví mě čtení a různé sporty: hlavně běhání, jízda na kole a v neposlední řadě i horská turistika.
Jestli mě chcete kontaktovat, tak napište na paulie (zamotáč) atrey.karlin.mff.cuni.cz.
Komentáře
15. prosince 2010 21:37
Lu říká
Fotky nádherný. Barvy , prokreslenost i kompozice - kam se hrabe ........ to se nedělá. Škoda jen, a to jsme nezvládli nikdo z nás, žes nenafotil ty záseky s uvízlými poutníky(poutnicemi). Aby to v tom byl celý příběh vč, drama.
15. prosince 2010 22:51
Japo říká
Díky vám oběma
Lu: Jestli myslíš při bloudění kolem Křemelné, tak jsem tam sám měl co dělat . Ale trochu toho lituji, i když nevím, jak by vyšly...
"Naděje je jako bumerang: vždycky se vrátí."
20. prosince 2010 23:02
Rony říká
Pozdě, ale přece odpovídám na tvojí otázku ohledně názvu potoka. Je to (bohužel) jistě Plavební, kolem kterého jsme jít neměli. Možná by to pak nebylo tak hrozný.
Když jsem zjistil jak je to v kaňonu neprůchodný, jeli jsme s Lukášem jako fratky. Vůbec jsem ty tři-čtyři hodiny nejedl, až trochu u auta. Nebyl jsem si vůbec jistý kde jste.
Dobře, že jsi článek taky napsal.
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká
22. ledna 2011 21:08
Tatlanka říká
Fotky jsou super i výlet byl super. A že to ke konci bylo fakt drama svědčí i to, že nikoho ani nenapadlo ještě i fotit. Tak snad ještě bude nějaké příště.
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Dolomity - Cortina ďAmpezzo II.
- Jarní sběr tisícovek Šumavy
- Kolem Lipna na Čertovo kopyto
- Hůrky a Skalský vrch - svědectví minulosti
- Do hor s vlčí smečkou - šumavské tisícovky
- Fotky Půltuctů s nejvíce hlasy (květen - prosinec 2018)
- Vzhůru za medvědy na Kremnické vrchy a Poľanu ll.
- Půltucet (říjen 2020) - příběh fotografie
- Půltucet (říjen 2018) - příběh fotografie
- Chebsko lV. Slavkovský les a klášter Kladruby
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Mínojský palác Knóssos na 20 fotkách
- Máchův poetický kraj, ll. CHKO Kokořínsko
- Letní sběr zapomenutých tisícovek Železnorudska
- Okolo Tisovky - slunce, seno a ostružiny
- Pohodová Vydra, dramatická Křemelná...
- Půltucet (červenec 2022) - příběh fotografie
- Dolomity 2024 lV. - Col Margherita, Lagozuòi Piccolo
- Börszöny - kopce nad Dunajem
- Island, část VII.: Thingvellir, gejzír a loučení
- Toulky nad zlatonosnými šumavskými řekami
4. prosince 2010 21:46
Rony říká
Dobré doplnění a fajn fotky .
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká