Lovy beze zbraní - ptačí svět ll.
vydáno 9. června 2024 – napsal Rony – 1 komentář
Další krásné fotky od kamarádky Jany Z. ukazují dokonalost ptačího světa Jak by asi svět dnes vypadal, kdyby kdysi nevyhnuli jejich předci, dinosauři. Možná by byl méně divoký, měné agresivní, než je dnes. Příroda a s ní zvířata ustupují tvoru, který sám sebe pyšně nazval "pánem planety".
Tentokrát se fotky opravdu mimořádně vydařily. Kdysi jsem uvažoval o tom, že si zakoupím pořádné "dělo", tedy dlouhý objektiv k zrcadlovce Nikonu, který by mi z úkrytu umožnil dělat podobně hezké fotky. Moje cesty přírodou se však ubíraly jiným směrem. Více jsem uplatnil "širokáč" a záběry krajiny. Vždy jsem ale obdivoval fotografy, co si dali práci a pro nás ostatní trávili čas čekáním na tu správnou chvilku, v níž se vše sejde tak, jak má. Kompozice, světlo, pozadí a objekt zájmu.
Ledňaček říční
Ledňáček říční obývá Evropou, velkou část Asie a sever Afriky. Jeho teritorium pokračuje až na dálný východ k Japonsku a na jih k Šalamounovým ostrovům.
Říká se mu drahokam našich vod. Pozorovat ho můžeme v blízkosti vody, kdy často loví malé rybky z větve stromů. Četvená kniha ohražených živočichů ho řadí mezi silně ohrožené a velmi přísně chráněné ptačí druhy. Díky tomu, i díky zlepšování čistoty vody se jeho populace mírně zvětšuje. I tak u nás hnízdí pouze 300 - 700 párů.
Před mnoha roky jsem jeho let mohl obdivoval u panely zakryté časti Bezdrevského (Soudného) potoka v blízkosti Bezdreva. Byl zrazivý leden a většinou nezamrzající část potoka pro něho byla spásou.
Sýkora modřinka
Tehle malý roztomilý ptáček nežije tak skrytě, jako ledňáček. Jeho barevnost je podobně výstavní. Po stromech ho vidíme neustále poskakovat a při hledání potravy často visí hlavou dolů. Sýkora modřinka byla původně lesním ptákem hnízdícím v dutinách stromů, ale přizpůsobila se kulturní krajině i městu a setkáme se s ní všude, pokud má kde zahnízdit, např. v ptačích budkách. Zajímavé jistě je i to, že zatímco mladé modřinky odlétají do jižní a západní Evropy, k nám na zimu zavítají modřinky ze severovýchodu.
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Rony
... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.
(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)
Komentáře
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Od Hoslovic k Čestické Kalvárii a zpět
- Chlum - výrazný vrchol Želnavské vrchoviny
- Hrad Kámen
- Liechtensteinklamm
- S báglem - Rusko (Sajany a Bajkal)
- Toulky po Slovensku a Polsku I.
- Kratochvíle a okolí, zábava na druhou
- Týden v Massif Central, regionu Auvergne /Francie/
- Záhada světelného bolidu aneb vánoční příběh jednoho nálezu
- Poledník - mrazivé trápení
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Inverze na Javorníku a trek okolím Kvildy
- Cesta z Červenohorského sedla na Šerák a zpět
- S Karkulkami v šumavské bílé stopě
- Slovenským Rájem (8.08)
- Trek u řek Lomnice a Skalice
- Chebsko lll. Trojmezí Ašského výběžku
- Hory Slovenska: lll. Zpět do Roháčů na Sivý vrch, Nízké Tatry - Krakova hol'a a Ďumbier
- CHKO České středohoří ll.
- Půltucet (leden 2024) - příběh fotografie
- Splutí Malše, 30. 4. 2011
12. června 2024 17:46
Rony říká
P. S. Ještě jsem přidal dalších pět krásných fotek ledňáčka. Rozumím komentáři Jany na svém Facebooku, že se jí splnil další sen.Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká