Křížem krážem Slovinskem část druhá
vydáno 14. února 2018 – napsal Jack – 1 komentář
Mít to štěstí a podívat se za levno do krásných míst se poštěstí jen málokdy. A Slovinsko opravdu stojí za to, aby nebylo opomíjeno, vždyť bylo hospodářskou chloubou bývalé Jugoslávie.
Pondělí 5. května 2014
Ranní probuzení bylo opětovně příjemné, protože na nebi nebyl zase ani jeden mráček. A nás čeká celodenní túra na Istrijském poloostrově při pobřeží Jaderského moře, které vede od Itálie až po Řecko, kde vstupuje do Středozemního moře. Právě tady se nachází množství hotelových komplexů a rekreačních míst, kam míří davy turistů, jako například Isola a Piran.
Pohled do zálivu
Jadran
My však nejprve míříme k přírodním krásám v národní rezervaci Strunjan, které se tu střídají s lidskými staveními. Máme za úkol totiž vypátrat několik tajných krabiček za pomoci GPS signálu. A že to nebude snadné, se hned přesvědčuje naše skupina, když špatně odhadne směr a skončí uprostřed sadů s vinnou révou. Hold ne vždycky se zkratky vyplatí. Ale to nejen ke geocashingu přeci patří, aby se člověk zmýlil, jinak by ten život byl moc snadný.
Vinohrady poblíž Izoly
Národní rezervace Strunjan
Jako ve Francii
Od první chvíle je tu znát, že se zdejší obyvatelé zaměřují na sousedi z Itálie, aby se tu snadněji domluvili. Vždyť nějakou dobu v minulosti tato část Benátské republice patřila, možná od těch dob se tu ve větší míře pěstuje víno červené odrůdy a trochu mluví francouzsky.
Vrcholovka
Našli jsme další kešku
Kostel Marijinega prikazanja
Sepnuté ruce
Piran
Když se nachýlilo k polednímu přejeli jsme do jednoho z přístavních slovinských měst - do Piranu. Původně rybářská osada s necelými čtyřmi tisíci obyvateli obývali Italové, proto zdejší ulice nesou dvojjazyčné názvy. Na místě dnešního náměstí, kterému vévodí socha zdejšího rodáka - houslisty Tartiniho - byla původně slaná mokřada a posléze nádraží, jehož dráha vedla do Koperu.
V přístavišti
Tartiniho náměstí alias Neptun
Prešernovo nabrežje
Ne nadarmo se Piranu říká "slovinské Benátky", vždyť tu je podél pobřeží Jaderského moře opravdu nádherně. Můžeme se kochat ve zdejších restauracích, kde ochutnáte nejen masové speciality, ale především dary moře. Dominantou města není jen maják, jež se vzdaluje od pobřeží do moře, či červená Benečanka, ale především katedrála svatého Jiří, která se vypíná nad náměstím. Tento skvost ze 17. století zdobí čtyřiceti sedmi metrová věž se zvonicí, která je zasvěcena patronu Slovinska - svatému Jiří.
Tartinijev trg
Kostelík Cerkev Marije Zdravja
Mořská panna
Ulička v Piranu
S těžkým srdcem se nám opouští toto místo, ale jelikož nás čeká ještě jedna zastávka, není prostor pro slzy. Přibližujeme se k místu, odkud se vyvážela mořská sůl do vnitrozemí země a dále na západ. Sečoveljske soline sloužily k těžbě soli, dnes zde sídlí muzeum, které ale bylo pro dnešek zavřené. Proto se můžeme pokochat jen okolím této zemědělsky důležité komodity.
Sečoveljske soline
Další ze západů slunce v Koperu
Úterý 6. května 2014 a středa 7. května 2014
Poslední dva dny byly ve znamení cesty zpátky do středu Slovinska a dále na východ, abychom mohli navštívit zdejší druhé největší město, a to Maribor, kterým protéká řeka Dráva a žije v něm kolem sto tisíc obyvatel.
Maribor
Osobně se mi Maribor nezalíbil tolik jako hlavní město Slovinska, možná je to tím, že jsme Lublaň viděli dříve a měli jsme možnost mluvit s jejími obyvateli. V hlavě stále totiž mám přízvisko Mariborských, které hanlivě získali od Lublaňských: "pink lizards". Přesto tohle město stojí za to, abyste jej neopomněli. Žila zde v minulosti významná židovská menšina, která v této oblasti pěstovala bílé víno. Dokonce právě díky němu se dostal Maribor na seznam Guinessovy knihy rekordů s nejstarší dochovanou a úředně potvrzenou odrůdou vinné révy na světě.
Zástavba v Mariboru
I takový je Maribor
Florijanovo znamenje
U hradu Maribor
Frančiškanska bazilika sv. Marije
Poslední zástavkou na území Slovinska bylo městečko Ptuj, ve kterém se nachází termální lázně. Toto odpočinkové středisko může nabídnout docela starou historii, protože první zmínka o něm pochází z již doby kamenné. Samozřejmě ne v písemné podobě, ale v rámci nálezů, které v této oblasti proběhly v minulosti. Dokonce právě tady leželo jedno z území germánské Pannonie.
Městečko Ptuj
Centrum města
Řeka Dráva
Zahrádkářská kolonie v Ptuji
Poslední sbohem výletu, na který budu a nadále vzpomínám, jsme dali v malebné vesničce Ribnice, kde jsme v luxusním ubytování přečkali rušnou noc, při kterém jsme zodpovídali tradiční kvíz o tom, co jsme všechno zažili.
Nebojte se vycestovat do Slovinska, má totiž mnoho krás a příjemných lidí, byla by proto škoda jej minout.
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
Jack
Učitel zeměpisu, občanské výchovy a základů společenský věd, který rád poznává nejen lidi, ale i nové kouty naší vlasti či další státy našeho světa. Kromě cestování a sportovního vyžití (běh, volejbal, cyklistika) si neodpustí poslech hudby, četbu thrillerů či společenských románů, ale také psaní různých článků a příběhů. Kromě publikování cestovních zážitků na tomto webu, vede oficiální stránky Volejbalu Strakonice, spravuje oficiální stránku Běhu městem Strakonice 21. srpna, píše občasné recenze na blog iDnes.cz či na Databáziknih a publikuje někdy články do různých periodik..
Řídí se heslem: "Žijeme jen jednou, a to za všech okolností, protože život se musí žít naplno, i když někdy není ten nejrůžovější. Ale s úsměvem jde vždycky všechno lépe ."
Komentáře
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Hrubý Jeseník a Rychlebské hory l.
- Na Hadí vrch a jezero Laka
- Zlato Píseckých hor
- Z Bučiny na Siebensteinkopf
- Podzimní Jarník ve fotkách
- Benátky slovem a obrazem
- Litvínov a okolí
- Oslava padesátin s výstupem na Vysoký Kamýk
- Dolomity - Cortina ďAmpezzo II.
- Věnec, výstup na halštatské hradiště u Lčovic a trek ze Zálezel do Vlachova Březí
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Do roka a do dne... I. Šípská Fatra, Skorušina
- Volenice a okolí
- Půltucet (listopad 2020) - příběh fotografie
- Český ráj - III. Hruboskalsko
- S báglem - Indočína
- Půltucet (červenec 2023) - příběh fotografie
- Dolomity 2024 ll. Monte Civetta a Passo Padon
- Putování Chodskem lll. - Koloveč, Bolfánek, Černá věž v Klatovech
- Horní Planá - naučné stezky a nová rozhledna
- Od Brníku ku Vraníku...
14. února 2018 17:08
azave říká
Joooo kesky a jejich hledani. To mooooc dobre znam. Uz jsem nejake nasel a snad jeste nejake najdu ... Ted je velika vyhoda poslednich typu chytrych telefonu, kde uz je vsechno v jednom; kde ,,funguje,, jak gps, tak glonas a i ceske-evropske galileo. Ale kdyz se nekdy v hledani ,,dari,, tak ani vsechna ta glailea, glonasy a gpsky nepomahaji, tak to je hoodne dobrodruzne. To potom je ,,nejlepsi,, styl - za sipkou ... .. .