Kreuzspitze

Kreuzspitze

Doslova na dosah leží nejvyšší alpské vrcholy, které lákají svojí krásou a často i nedostupností. K dosažení některých z nich stačí odhodlání a dobrá fyzická kondice. Jsem rád, že synovi Lukášovi jsou hory blízké. Na jednu z nich nás zavede tento krátký článek. Moderní technika umí stále více věcí, které byly dříve nemožné. Já si na první několikadenní přechod bulharského Pirinu do své analogové zrcadlovky v roce 1985 vzal jeden barevný film na diapozitivy s 36 políčky.

mapa Kreuzspitze

Horu Kreuzspitze (3 455 m) naleznete v Ötztalských Alpách. Z jejího vrcholu se otevírá pohled na nejvyšší partie Ötztalských Alp, včetně Wildspitze. Patří mezi sto nejvyšších vrcholů Rakouska, bývá uváděna na 69. či 72. místě. Jde o jednu z nejvyšších hor ve Východních Alpách, která je snadno dostupná. Turistická stezka vede na Kreuzspitze z jižní strany, o chaty Martin-Busch-Hütte (2 501 m) výstup trvá kolem tří hodin.

Kreuzspitze

Kreuzspitze ) foto

Videa i fotky jsou ze sólového výstupu syna Lukáše H. (bez úprav / 9.2024).

Ohodnoťte článek

Hodnocení 1Hodnocení 2Hodnocení 3Hodnocení 4Hodnocení 5

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

Rony

Rony

... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.

(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)

Přidat komentář

Komentáře

K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.