Hrad Hohenwerfen, 40 km od Salzburku
vydáno 12. června 2012 – napsal badgastein – 3 komentáře
Tuto velkolepou pevnost můžete navštívit během Vaší cesty na dovolenou k moři do Itálie nebo do Chorvatska (cestou před Tauernským tunelem) nebo při pobytu v Rakousku v salzburské oblasti. Je totiž snadno dostupná z dálnice, od Salzburku je to jen 40 km a rozhodně ji nemůžete přehlédnout.
Hrad leží 40 kilometrů před Salzburgem a přístup je označen sjezdem z dálnice u městečka Werfen. Před hradem je parkoviště, které je zdarma. Hrad je na vysoké skále a od parkoviště vede nahoru lanovka. Vstup do areálu hradu a prohlídka je se Salzburskou kartou zdarma, výjezd lanovkou na hrad stojí 1,5 euro, tam i zpět. Nemáte-li salcburskou kartu stojí vstup 10,50 euro. Na hrad lze vyjít pěšky druhou stranou hradu z městečka Werfen, kde druhá vstupní brána.
W1
W6
V rámci vstupného lze projít tři expozice. První navazuje na zdejší tradici sokolnictví a ukazuje její vývoj. Druhá, klasická expozice, vás provede po celém hradě a jeho ochozech. Součástí prohlídky je vězení a mučírny, pětipatrová zbrojnice s ukázkami zbraní a výstup na vrchol zvonice, odkud se nabízejí překrásné výhledy na okolní údolí. Průvodkyně zde i zazvoní na 4 412 kilogramů těžký zvon odlitý roku 1586. Na tzv. sokolím dvoře, můžete vidět každodenní letové ukázky dravců. Pokud Vám představení unikne můžete SI prohlédnout řadu odpočívajících dravců. Na hradě je k dispozici průvodkyně i audio průvodce i v češtině.
Sokolnické muzeum
W2
Na hlavní věži Wallerturm je umístěno sokolnické muzeum, které ukazuje tradici lovu za použití dravců. V přízemí je expozice ze střední Asie, arabského světa a Ruska. Ve střední Asii je sokolnictví provozováno hlavně orlem skalním k lovu lišek a vlků. V orientu se využívají sokolovití dravci k lovu stepních zajíců a malých krocanů. V prvním patře je znázorněn vývoj sokolnictví ve střední Evropě. Do Evropy se dostal v období křižáckých válek ve třetím století. Největšího rozmachu se sokolnictví dožilo ve středověku.
Historie hradu
Vznik hradu je spojen s lety 1077, kdy vrcholí boj o investituru (boj o právo obsazovat církevní úřady a podřízenost – nadřízenost mezi papežem a císařem). Vybudovat hrad se rozhodl arcibiskup Gebhard von Helfenstein, jež byl v boji o investituru nakloněn na stranu papeže. Hrad vznikl jako obranný a měl také velký význam na obchodní stezce vedoucí údolím Salzachu. Dobudování však nebylo arcibiskupu Gebhardovi dopřáno, poněvadž po zahájení stavby musel uprchnout na 9 let do exilu v Sasku. Odtud se vrátil na nedostavěný hrad Werfen a zanedlouho zemřel. Stavbu dokončil arcibiskup Konrád I von Abenberg. Ten měl ale podobný osud, kdy po přiklonění se na papežovu stranu, musel na 10 let do exilu. Dokončení se tak hrad dočkal až po jeho návratu, kdy dalších 25 let vládl arcibiskupskému úřadu. Hrad byl jednou v historii dobyt a vypálen, a to v letech 1525 za německé selské války. Obnovu hradu započal arcibiskup Matthäus Lang von Wellenburg. Podobu jakou má hrad téměř do dnešních dnů, získal až při přestavbě v druhé polovině šestnáctého století. To udělal Johann Jakob von Khuen-Belasy z hradu moderní pevnost italského typu. Po strádání hradu a chátrání ho v srpnu 1898 získal arcivévoda Evžen Rakouský a hrad začal být znovu trvale obýván. Arcivévoda zde nechal umístit své umělecké sbírky a sbírky zbraní. V roce 1931 zde však vypukl požár, který zničil velkou část paláce. Po prodeji svých sbírek a z vyplacené pojistky nechal arcivévoda hrad opravit. V roce 1938 musel arcivévoda nakonec hrad prodat Salcburské župě. Za druhé světové války sloužil hrad i jako školicí centrum NSDAP. Do roku 1945 zde bylo přes 40 let výcvikové středisko salcburského četnictva. Od roku 1987 je zpřístupněn areál hradu veřejnosti.
W8
W3
Kromě středověkého hradu je také velkou místní atrakcí lednový svět - Eisriesenwelt, který se nachází nedaleko. Eisriesenwelt je největší ledová jeskyně na světě. Ale o tom zase příště...
Fotogalerie k článku
Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit
Autor článku
badgastein
Máme rádi hory v létě i v zimě a rádi bychom se s vámi podělili o naše zážitky z výletů především z oblasti údolí Gastein (Salzbursko, Rakouské Alpy).
V roce 2009 se nám naskytla skvělá možnost splnit si náš sen a pořídili jsme si v lázeňském městečku Bad Gastein malý prázdninový byt. Tento byteček využíváme nejen pro sebe, ale také jej pronajímáme zájemcům o letní nebo zimní dovolenou. Během dvou let se tento nápad zalíbil i našim přátelům, a tak postupně došlo k tomu, že nyní pronajímáme v Bad Gastein devět prázdninových bytů.
Tímto vás srdečně zveme na dovolenou do Bad Gastein a budeme se snažit, abychom vám na těchto stránkách poskytli co nejvíce typů na výlety, abyste, až někdy zavítáte do této oblasti, přesně věděli, co můžete vidět a prožít.
Komentáře
2. července 2012 20:33
Paulie říká
Pěkný hrad, díky za článek.
Mimochodem, nebyly by fotky ve větším rozlišení?
"Naděje je jako bumerang: vždycky se vrátí."
Přidat komentář
Podobné články
- Zápisky z cest III. (Hochschwab – úplné zatmění slunce...)
- Půltucet (srpen 2023) - příběh fotografie
- Půltucet (červen 2023) - příběh fotografie
- Půltucet (červen 2021) - příběh fotografie
- Půltucet (únor 2019) - příběh fotografie
- Říp a Terezín
- Půltucet (říjen 2022) - příběh fotografie
- Záhada světelného bolidu aneb vánoční příběh jednoho nálezu
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2017)
- Vysokohorská turistika v Hohe Tauern, Pinzgau, Kitzbüheler Alpen lll.
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Expedice Norsko 2015, část čtvrtá
- Hrad Hohenwerfen, 40 km od Salzburku
- Itálie 2012 - Kolem Sicílie II
- Hory Slovenska: lll. Zpět do Roháčů na Sivý vrch, Nízké Tatry - Krakova hol'a a Ďumbier
- Dolomity 2024 l. Tre Cime / Drei Zinnen
- Krkonošské návraty lV.
- Český les - pohraničím na Havran
- Nejenštejn: zřícenina Jenštejn a zámek Ctěnice
- Silvestrovské rozjímání na vrcholu Pohořelce
- Vacov a okolí
13. června 2012 20:07
Rony říká
Díky za článek a vítám na Šlápotách.
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká