Góry Stolowe
vydáno 4. listopadu 2013 – napsal azave – 1 komentář
Asi třicet kilometrů od Náchoda směrem na jihovýchod v Klodsku, leží Park Narodowy Gór Stolowych. Něco podobného, ale v menším máme i kolem Adršpachu a Broumova. Park má rozlohu kolem 65 kilometrů čtverečních, leží v kraji, kterému se říkalo a asi ještě říká Střední Sudety. Tvoří jej převážně pískovcové skály. Nejvyšší skála se jmenuje česky Velká Hejšovina - Szceliniec Wielki a má kolem 920 mnm. Ostatní vrcholy skal nejsou o nic menší.
O Górách Stolowych jsem něco málo věděl už někdy kolem mých dvacetin. To když jsme se s kamarády ze studií pokoušeli s jejich kamarády o lezení v Adržbašských skalách a Broumovských stěnách. Jenže, když jsme se tam chtěli tenkrát vypravit, tak se do "bratrského" Polska nesmělo, to tam zrovna měli stanné právo. Když už se trochu smělo (muselo být pozvání), tak jsme zase jezdili poznávat rumunský Banát, Retezat a nebo bulharskou Rilu, Pirin a Starou Planinu.
Já jsem lezení nepropadl, ale skály a kopce mně lákají pořád. Nejraději mám hory a kopce v teplejších krajinách než jsou naše.Tam vystačí boty, kraťasy a bunda. Ale když byla příležitost podívat se na nepřiliš vzdálené skály, jelo se.
Naše cesta vedla přes Náchod, kolem "úspěšně" zavřených lázní Běloves do polské Kudowa Zdrój. Na kraji "Kudowky" je z bývalého parkoviště kamionů obrovská tržnice. Není ale ve stylu asijských tržnic, jak je známe z česko-bavorského a sasského pomezí. Tady lze nakoupit od zeleniny, sýry, ryby a ovoce, přes masné výrobky, klasické oblečení, obleky až po outdoorové boty a oděvy. Z devadesáti procent je všechno prodávané polské provenience, vyráběné pro celý svět... A lze tady platit korunami. O tom svědčí i plné parkoviště šest dní v týdnu.
Kudowa Zdroj není jen tržnice, ale jsou to také lázně, které po velké generální rekonstrukci jsou plné lázeňských hostů, turistů z celého Polska a Evropy. Asi to tam dělají jinak než v Česku, kde se lázně v dobrém případu velmi omezují a nebo v tom špatném, ůplně zavírají.
Pokračujeme po hlavní silnici (a několik keší) přes další mocně rekonstruované lázně Duszniki Zdrój (jak to dělají a kde na tak obří rekonstrukce najdou peníze, je pro mně záhada; asi mají dobrého ministra financí a nemají krizi) a cestou se snažíme koupit podrobnou mapu hor, do kterých míříme.I když mám v gpsce polské turistické mapy, jistota je jistota. Ani v jedněch lázních jsme mapu nepořídili, povedlo se až v centru Gór Stolowych ve vesničce Karlow. A za čeké koruny, velmi levně velmi slušnou mapu.
Kdo neví kde je Karlow:http://www.mapy.cz/#!x=16.347771&y=50.474090&z=13&l=16
Jediný problém byl, kde zaparkovat. Věřte, že nebylo kde, tak jsou hory navštěvované. Do davů směřujícich na skalní město Hejšovinu-Szczeliniec Wielki se nám nechtělo, tak jsme si vybrali Biale Skaly, jejich jižní část. Ty jsou na druhé straně národního parku, směrem k Orlickým horám. No a taky tam bylo pár keší. Auto jsme doslova vecpali na lesní parkoviště na horském předělu Lisio.
Podle naší mapy a gpsky se dal obejít okruh do 15-18 kilometrů. Dny byly dlouhé, počasí přálo. Z parkoviště jsme museli vystoupat necelých 100 výškových metrů po modré tzn.na plošinu pískovcových skal a pak už to bylo skoro po rovině. Snad více ukážou fotky. Podívejte se.
Fotogalerie k článku
Autor článku
Komentáře
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
4. listopadu 2013 20:05
psaroslav říká
Pro stolové hory obecně mám slabost. O těch polských jsem se dozvěděl letos, tak doufám, že ještě někdy budu chodit tak, abych se tam mohl jet podívat a nemusel je očumovat jenom z auta.
Díky za přiblížení.