Čundrem na poslední tisícovky Šumavy lll. - Nad Hospodárnicí, Hvězdáře, Hvězda

Čundrem na poslední tisícovky Šumavy lll. - Nad Hospodárnicí, Hvězdáře, Hvězda

Ještě poslední kroky, poslední šumavské vrcholy do sbírky, kterou dnes uzavřu. Vrchol s překrásným názvem Hvězda na mne čeká kdesi na zarostlé hřebenu horského masívu a jeho zdolání nebude jednoduché. Poetický a podobný název nese také předposlední vrchol Hvězdáře. Takhle jsem si je vysnil, takhle jsem si vše představoval. Ale pojďme z poetiky a snění do reálné divočiny.

Nad Hospodárnicí (1 182 m n. m.)

mapa Hvězda

K ránu skutečně přišla krátká přeháňka. Kluci se přestěhovali na kamennou dlažbu terasy a nějak do osmé přežili. Já se vrtím ve vyhřátém spacáku již od rozednění. Vylézat se mi z něho nechce. Až v osm zavelím, že je čas vstávat. Nikdo neprotestuje. Balíme a po snídani vyrážíme do sedla mezi Špičák a vrcholy Nad Hospodárnicí. Snazší cestu mezi dva vrcholy, jež tvoří souvislý hřeben Nad Hospodárnicí, nevšímavě míjíme a jdeme hřebínkem po mnohem horší cestě rozryté těžkým strojem. Odcházíme bláto v často metr hlubokých kolejích, kde auto uvízlo, a stoupáme k vrcholům. Vysoká mokrá tráva nám myje nohy tak důkladně, že nám brzy čvachtá v botách. První nižší vrvhol tvoří skalisko, které podcházíme. Nahoře jsem již byl, ale vyšší vrchol Nad Hospodárnicí je až o 300 m dál. Na plochém místě ho nahrazuje hromada kamení.

Odcházím dobývat poslední tisícovky. Cítím se dost silný, abych vše zvládl. Předpověď počasí na dnešek je skvělá. Než přijdou monzunové deště, měli bychom již být v base Campu na nádraží.

...

Na hřebenu mezi vrcholy Špičáku a Nad Hospodárnicí.

Stačí jeden vjezd v nevhodnou dobu a dříve slušná cesta se stává oranicí.

Předvrchol Nad Hospodárnicí.

Přímo kvrcholu vede lesní cesta.

Vrchol Nad Hospodárnicí je v dlouhém hřbetu tím vyšším.

Po dešti je chůze vysokou trávou osvěžující.

Hvězdáře (1 160 m n. m.)

Pohodlně nás vede stará nevyužívaná cesta. Když skončí, začíná sranda. Trochu jsem se zdržel vzadu a netuším kudy jdou kluci. Zanedlouho se přede mnou objevují první skalky Hvězdáře. Ten tvoří skalnatý rozervaný a zarostlý hřeben. Skryté kameny a padlé stromy zde vytvořily neprostupnou divočinu. Pasti, do kterých padám. Lezu na skalku, abych zjistil, že další za ní je vyšší. Můj postup se výrazně zpomaluje. Až se přede mnou objevuje stezka, k níž prolezu houštinou. Nahoru na další skalní blok vedou staré úzké kamenné schody. Sotva jdou rozeznat. Vrchol byl skrytý dlouhé roky ve vojenském prostoru Boletice, z něhož ho spolu se Špičákem a Hvězdou na žádost Horní Plané před několika lety vyňali. Možná zde kdysi bylo hlídkové stanoviště vojáků.

Znovu velmi pomalu a složitě procházím skalnatý hřeben, kolem kterého se vytvořilo kamenné moře. Vše je však dokonale zarostlé, každý další krok hrozí pádem a zraněním. Mezi kameny zelené stromy neudrží moji váhu. Znovu a znovu se propadám do trhlin. Rozhodnu se sejít nížeji, kde se snad půjde lépe. Poté nad sebou slyším hlasy kluků, které hřeben také zdržel.

Cesta končí, začíná skalnatý hřeben Hvězdáře. Převýšení je sice minimální, přesto dává průchod terénem hezky zabrat.

První skály Hvězdáře.

Hvězdáře.

...

...

Hvězda (1 145 m n. m.)

Lezu k ním vzhůru a pokračujeme krok po kroku k Hvězdné. Kopřivy spalují naše nohy, větve nás zraňují. Poslední šumavská tisícovka opravdu není zadarmo. Marně vzpomínám, která další je takto nepřístupná. Pod dlouhou skalní stěnou netušíme kudy pokračovat. Lézt nahoru žlabem se nikomu nechce a tak obcházíme nejvyšší blok skal zprava. Od Jirky k mému uchu přiletí poznámka: "Sem lezou jen blázni... ".

Pravda, nejsou to zrovna vrcholy, na které by chtěl každý lézt, ale alespoň dokumentují to, že posbírat všechny tisícovky Šumavy není snadné. Přešli jsme na opačnou stranu skal a opravdu zde najdeme snazší výstup k vrcholové skále. Bez batohů dorazíme poslední metry. Před námi ční skalní blok, který se shoduje s fotkami na webech, které o vrcholech píší. Jsem u svého cíle. Zapisuji si zdolání poslední hlavní tisícovku Šumavy, 181 vrchol v pořadí - Hvězdu.

Nijak zvlášť vrchol neoslavujeme. Já sám se jako hvězda necítím. Vše je jen součástí životního stylu, který jsem si společně s mnoha dalšími kamarády a kamarádkami vybral. Desetitisíce kilometrů v horách a přírodě, tisíce nocí pod širákem či později v penzionech, dlouhé stovky vandrů a přechodů hor. Poznávání stále nových cest, krajů. Minulost, kterou nosím stále s sebou. Nijak netíží, naopak mi dává možnost porovnávat a dál hledat. Hledat krásu, sílu, přátelství, lidskost. Hledat pravdu. Všeho nějak kolem nás příliš rychle ubývá. Nebo se mi to jen zdá?

Hvězda. Kudy vzhůru?

Hvězda, poslední zdolaná šumavská tisícovka.

Sestupujeme schůdnějším východním směrem a opět nás čeká průstup zarostlým kamenným mořem, obcházení padlých stromů, bloudění lesem. Jdeme opatrně, abychom se zbytečně nezranili. Na dolní cestu U stodoly nás nakonec pohodlně dovede svážnice, kterou dolů Vojenské lesy stahují dřevo. Ostatně poslední část hřebene je odlesněná, stejně tak i část svahu pod cestou. Údolí Uhlíkovského potoka leží stále hluboko pod námi a výhled na okolní vrcholy je úchvatný. Knížecí stolec s rozhlednou vévodí krajině, po pár stovkách metrů v dáli pod tmavými mraky spatříme kamenitý vrcholek Luzného. Procházíme svahy Hvězdy, abychom se napojili na Hornoleskou cestu. Po ní dojdeme k odbočce, po které klesáme lesem k Perneku. Jsme vyčerpaní, ale spokojení.

Když dorazíme pod Houbový vrch, jdeme dál zkratkou přes posekanou louku k turistickému přístřešku. Slouží jako rozhledna na Lipno a hraniční hřebeny Smrčiny a Plechého. Vyhlásím pauzu a lehám si na rozbalenou karimatku. S tím kluci srozuměni nejsou a prchají dál do Perneku, který leží pod námi. Pár kapek vyžene za chvíli i mně. Scházíme se až v bistru u Žabáka, kde máme čas do odjezdu vlaku do Černého Kříže a Volar. Jirka dojídá připálenou Šumavsku topinku a kritizuje mě za to, že si dávám nezdravou grilovanou klobásu. Ale i to patří k mému stylu života.

I dolů se jde těžce. Hledáme schůdné cestu, jak se dá.

...

Na lesní svážnici máme to nejhorší za sebou.

Před námi se objevil vrchol Knížecího stolce s rozhlednou, kam se dnes smí pouze o svátcích. Jindy si vás mohou vojska NATO mohou splést s pohyblivým cílem.

Jdeme cestou U stodoly s krásnými výhledy na Šumavu.

Vzdálený Luzný.

Svahy Hvězdy.

...

Selfíčko.

Mraky se stahují, monzunové deště zahrozily.

Vltavské údolí u Záhvozdí skrývá četné meandry Vltavy.

Pod Houbovým vrchem. Pernek je nedaleko.

Hřeben, kterým jsme prošli, máme jako na dlani.

Nad Pernekem u výhledu na Lipno.

Pastviny nad Lipnem.

...

Lipenský expres má půl hodiny zpoždění. Ležíme na perónu na karimatkách a kolem po cyklotrase sviští bikeři. Neděle je jejich dnem. My se ještě dodrkotáme k Volarům, kde Romanovi ujede vlak do Strakonic a tak ho odvezu na rychlík do Čičenic. Za spoluúčast na vandru, pro mě tak významného, jemu i Jirkovi děkuji.

∆ ∆ ∆

Pár slov o Šumavě

Šumavu tvoří rozsáhlá plochá hornatina na jihu a jihozápadě Čech, při hranicích s Německem a Rakouskem. Hlavní část Šumavské oblasti. Nejvyšším vrcholem české strany je Plechý (1 378 m n. m.). Příčinou je rozsáhlá, vysoko vyzdvižená klenba s mnoha zbytky zarovnaných povrchů a jen částečné porušení kernými pohyby. Celé pohoří je protaženo ve směru severozápad – jihovýchod v délce 120 km.

Šumavská geomorfologická soustava zahrnuje 2 oblasti - Českoleskou a Šumavskou, do které vedle Šumavy patří i Šumavské podhůří a Novohradské hory. Na Šumavě je zdaleka nejvíc tisícovek ze všech českých pohoří, včetně vedlejších vrcholů jich je úctyhodných 286, jen hlavních vrcholů (s prominencí nad 15 m) je stále 181. I ultratisícovek je na Šumavě zdaleka nejvíc, celkem 36. V dalších pohořích Šumavské soustavy se nachází dalších 7 ultratisícovek: 1 v Českém lese, 3 v Šumavském podhůří a 3 v Novohradských horách.

Více zde: www.ultratisicovky.cz

Mojí motivací poznávat blíže zapadlé kouty Šumavy se staly knihy spisovatele Karla Klostermanna (1848 až 1923), od jehož úmrtí uplyne v neděli 16. 7. již celých 100 let. Jeho dílo zůstává čtivé, v mnohém aktuální a stále se vydává i půjčuje v knihovnách. Díky své próze je navíc dodnes považován za určitou autoritu a lidé stále porovnávají některé současné situace s Klostermannovým popisem šumavských míst či událostí. Doma mám celou sbírku jeho knih a své zážitky popisují i s ohledem a inspirací Klostermannem.

Korekce od pokořitele všech hlavních tisícovek České republiky Václava H.

Počet a názvy hlavních tisícovek Šumavy vůbec nebylo pro mne snadné dát dohromady. S dotazem a pomocí jsem se proto obrátil na přítele Václava. Jeho odpověď cituji v plném znění:

"Nazdar, zadal jsi mi úkol, na který jsi měl již delší čas. Součástí každého úkolu je také určitá odměna. Ta mi tady chybí. Nebudeš mi určitě věřit, ale nechal jsem při řešení úkolu hodně času, který jsem mohl věnovat jiným hodnotám. Musel jsem si udělat seznam všech 181 hlavních tisícovek Šumavy, ty napsat na papír a porovnat ho s Tvým seznamem. Ze srovnání vyplývá následovné:

1) Vrch Kapradinec (1083) není hlavním vrcholem, ale VV vrchu Nad Hospodárnicí (1182)

2) V seznamu chybí Holý vrch (1295), který jsem onehdy zdolal s Tebou a RV společně s vrcholem Stráž (1308) při tehdejším třídenním mokrém výletu po Šumavě ve SRN +ČR.

3)V seznamu chybí Žlebský vrch a Suchá hora (1080). Ty jsem zdolal s Tebou.

4) V seznamu chybí vrch Nad Rakouskou cestou (1054) - při cestě z Plechého na Studničnou, Hraničník a Smrčinu.

Takže počty: 178-1+4 mi dává 181 HV Šumavy.

Vrch Hvězdáře (1160) jsou asi 600 m východně od Hvězdy (1145) a 500 m západně od vrchu Nad Hospodárnicí (1182). Pro mně je tato hora významná tím, že jsem zde ztratil krásnou zelenou kšiltovku. Vrch Špičák (1021) na českoněmecké hranici je vzdálen od Rosenauerova pomníku cca 800 metrů. Doufám, že se pochlapíš a horolezeckou výbavou se dostaneš až na špičku hraniční skály. Při zdolávání Kamenné (1101) jsem onehdy po dosažení vrcholu ztratil orientaci a sešel jsem místo k rozcestí Pod Kamennou do osady Nový Svět. Vrchol Kapradinec J (1001) lze prakticky zdolat na kole z Perneku Rakušankou a Hornoleskou cestou.

Za provedené úkony trvající mnoho hodin si účtuji 2 dvanáctistupňová piva značky Plzeň. To představuje cca 12 Kč za hodinu těžké a lopotné analytické práce, tj.hluboko pod minimální zákonnou sazbou mzdového tarifu. S úctou Václav"

Seznam 181 zdolaných hlavních tisícovek Šumavy

(číslo za hvězdičkou o zdolání vrcholu určuje pořadí vrcholu v ČR dle nadmořské výšky, ta je zapsána za názvem vrcholu)

1☆21. Plechý 1378

2☆23. Blatný vrch 1376  

3☆24. Nad rakouskou loukou 1373  

4☆25. Velká Mokrůvka 1370  

5☆29. Boubín 1362  

6☆30. Trojmezná 1361

7☆34. Špičník 1351  

8☆37. Jezerní hora 1343  

9☆39. Vysoký hřeben 1341  

10☆40. Debrník (Plesná) 1337  

11☆42. Svaroh 1333  

12☆43. Smrčina 1332  

13☆44. Malá Mokrůvka 1330  

14☆51. Černá hora 1315  

15☆52. Poledník 1315  

16☆54. Ždánidla 1308  

17☆55. Stráž 1307  

18☆57. Smrčina - S vrchol 1304  

19☆58. Třístoličník 1302

20☆60. Studená hora 1302  

21☆63. Polom 1295  

22☆Holý vrch 1395

23☆65. Polom - JV vrchol 1291  

24☆66. Basumský hřeben 1288  

25☆68. Hraničník 1282  

26☆69. Pažení 1281  

27☆70. Ostrý 1280  

28☆71. V koutě (Vrchová slať) 1276  

29☆73. Jezernice 1266  

30☆74. Bobík 1264  

31☆77. Tetřev 1 260  

32☆79. Stolová hora 1256  

33☆80. Sokol (Antýgl) 1253  

34☆81. Vysoký stolec 1252  

35☆87. Čertův vrch 1244  

36☆88. Skalka 1238  

37☆91. Můstek 1234  

38☆92. Stolová hora - JZ vrchol 1233  

39☆94. Knížecí stolec 1237  

40☆95. Velký Kokrháč 1229  

41☆96. Lysá 1228  

42☆98. Medvědí hora - J vrchol 1227  

43☆99Nad plesem1227  

44☆100. Oblík 1225  

45☆102. Přilba 1221  

46☆103. Špičák 1221  

47☆104. Nad Bučinou 1219  

48☆107. Pancíř 1213  

49☆ 111. Dřevěná hůl 1206  

50☆115. Habr 1203  

51☆116. Špičák 1202  

52☆118. Červený vrch 1201  

53☆120. Sklářský vrch 1195  

54☆121. Březová hora 1193  

55☆122. Chlum 1191  

56☆124. Malý Špičák (Rozvodí) 1189  

57☆126. Huťská hora (Zhůřská hora) 1187  

58☆129. Nad Hospodárnicí - V vrchol 1190  

59☆131. Orel 1181  

60☆133. Větřín (Medvědí brdo) 1178  

61☆134. Jedlová 1176  

62☆136. Lapka 1171  

63☆140. Nad Latchensee (u hranic) 1163  

64☆141. Hvězdáře (Nad Hospodárnicí ) 1160  

65☆142. Studničná 1160  

66☆143. Modravská hora 1157  

67☆144. Břemeno 1157  

68☆145. Solovec 1154  

69☆147. U tří jedlí 1153  

70☆148. Obrovec 1146  

71☆149. V pařezi 1146  

72☆150. Hvězda 1153  

73☆153. Vlčí kámen 1136  

74☆154. Žlíbský vrch 1133  

75☆155. Nad Roklanským potokem 1133  

76☆156. Skalky 1130  

77☆158. Zámecký les 1129  

78☆163. Jelení kaliště 1126  

79☆164. Křemelná 1125  

80☆168. Světlá hora 1123  

81☆172. Polecký vrch 1120  

82☆173. Kopka 1119  

83☆175. Churáňov 1118  

84☆176. Výška 1117  

85☆178. Strážný 1115  

86☆187. Helmwald 1102  

87☆189. Obrovec - JV vrchol 1101  

88☆190. Kamenná 1101

89☆191. Hole 1100  

90☆192. Hůrecký vrch 1099  

91☆193. Bukovec 1099  

92☆196. Chlustov 1094  

93☆199. Jezerní hora S vrchol 1093  

94☆201. Popelná hora S vrchol 1091  

95☆202. Javorná 1090  

96☆204. Dlouhý hřbet 1089  

97☆205. Jedlová (Zátoň) 1088  

98☆206. Popelná hora J vrchol 1087  

99☆207. Křemenná 1085  

100☆Suchá hora 1080

101☆Žlebský vrch 1080

102☆218. Vysoký hřbet 1078  

103☆222. Adamova hora 1078  

104☆225. Hrb 1074  

105☆227. Skalnatý hřbet 1072  

106☆230. Prenet (Velký Prenet) 1070  

107☆232. Jelenská hora 1068  

108☆233. Vyhlídka 1068  

109☆234. Pomezní vrch 1068  

110☆236. Nad Šmauzy 1068  

111☆238. Javorník.1066  

112☆240. Stožec 1065  

113☆241. Ždánov 1064  

114☆242. Žďárecká hora 1064  

115☆243. Přední Mlynářská slať 1062  

116☆247. Královský kámen 1058  

117☆250. Kamenná hora 1057  

118☆252. Včelenský vrch

118☆Nad Rakouskou cestou 1054

120☆255. Nad Vískou 1053  

121☆257. Polední vrch 1052  

122☆258. Doupná hora SV vrchol 1052  

123☆259. Větrný 1051  

124☆262. Perník 1049  

125☆264. Skalnatý hřbet V vrchol 1049  

126☆265. Doupná hora SV vrchol 1048  

127☆266. Kamenáč 1048  

128☆267. Liščí hora 1047  

129☆269. Hvozd 1047  

130☆271. Nad Vískou JV vrchol 1046  

131☆272. Nad Šindlovem 1046  

132☆273. Svatý Jan 1045  

133☆274. Kupa 1044  

134☆276. Homole 1044  

135☆278. Hvozd J vrchol 1044  

136☆283. Zlatovec 1042  

137☆287. Nad Pasekou 1041  

138☆290. Jelení slať S vrchol 1040  

139☆292. Jelení hora 1039  

140☆293. Kamenitý vrch 1039  

141☆294. Hvězdná JV vrchol 1037  

142☆296. Malý Bobík 1037  

143☆299. Vítkův kámen 1035  

144☆301. Strážný S vrchol 1035  

145☆304. Zátoňská hora 1034  

146☆305. Jelení hora Z vrchol 1034  

147☆315. Koňský vrch 1026  

148☆316. Kapraď 1026  

149☆318. Svatý Tomáš 1026  

150☆323. Nad Bukovou slatí 1024  

151☆324. Radvanovický hřeb JZ vrchol 1024  

152☆326. Tok 1023  

153☆327. Špičák (Třístoličník) 1021  

154☆331. Radvanovický hřbet JZ vrchol 1020  

155☆335. Černá stěna 1018  

156☆336. Zátoňská hora SV vrchol 1018  

157☆337. Medvědí vrch 1017  

158☆338. Dolní Ždánidla 1017  

159☆339. Kostelní vrch 1016  

160☆340. Suchá hora SZ vrchol 1016  

161☆342. Spálený 1013  

162☆346. Hvězdná 1012  

163☆349. Zahrádky 1011  

164☆351. Na skále 1011  

165☆353. Valy 1010  

166☆355. Velký Plešný 1010  

167☆359. Nad myslivnou 1008  

168☆360. Skalky (Uhlíkovský kopec) 1008  

169☆361. Ve svahu 1008  

170☆362. Černý les 1007  

171☆363. Kostelní vrch J vrchol 1007  

172☆365. Březník 1006  

173☆369. V oboře 1006  

174☆370. Malý Prenet 1006  

175☆372. Nad myslivnou 1006  

176☆376. Kochánovský vrch 1004  

177☆378. Nad myslivnou S vrchol 1003 

178☆381. Můstek Z vrchol 1002  

179☆385. Pomezný 1002  

180☆387. Kapradinec J vrchol 1001  

181☆388. Homole 1001 

(zdroj www.tisicovky.cz a kamarád Václav, dobyvatel všech hlavních tisícovek.České republiky - viz článek Nad Latschensee - za poslední tisícovkou České republiky ll.

Ohodnoťte článek

Hodnocení 1Hodnocení 2Hodnocení 3Hodnocení 4Hodnocení 5

Anketa

Patříte mezi sběratele tisícovek (vrcholů, ne peněz)?

24%Ano, mám zdolané všechny tisícovky (hlavní) v ČR.

18%Ano, mám zdolané všechny tisícovky (hlavní) na Šumavě.

28%Stále sbírám tisícovky Česka.

29%Nejsem sběratel tisícovek, ale na některých (mnoha) z nich jsem již stál.

Hlasovalo 116 čtenářů

Fotogalerie k článku

Všechny fotografie přiložené k tomuto článku jsou momentálně skryty.
Chci je zobrazit

Autor článku

Rony

Rony

... lidé se dělí na ty, kteří lezli po horách a na ty, kteří po nich nelezli. Jde o dvě různé kvality, dvě různé psychologie, i když tato propast mezi nimi je záležitostí několika dní.

(V. Solouchin - Překrásná hora Adygine)

Přidat komentář

Komentáře

blanka

27. července 2023 22:39

blanka říká

Tak jsem to s vámi celé prošla. Gratuluji ke zdolání takového počtu vrcholů, zvláště těch, které jsou skoro nedostupné a jak píše Rony, nejsou zadarmo. Na to už musí být velká touha a odhodlání.

Rony

28. července 2023 09:26

Rony říká

Děkuji, Blanko, i za kluky. Sama dobře víš jak chutnají dálky. Na Tvé fotky z putování Šumavou často a rád na Rajčeti koukám. .

Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká

Pedros

19. srpna 2023 11:17

Pedros říká

Dobry den, gratuluji ke zdolání všech 1000 na Šumavě. Ty poslední vámi uváděné kopce na hřebeni Špičák-Hvězda jsem šel před 1 1/4 rokem a vzpomínám, že ten terén byl opravdu obtížný. A to jsem měl štěstí, že bylo zrovna sucho. Nicméně koukám, že moje "pseudomohylka" na Hospodarnici stále stojí . Taky zkouším sbírat (zejmena) sumavske tisicovky, ale zdaleka nejsem tak úspěšný jako vy. Kromě nedostatku času narážím i na různá omezení přístupů (Boletice, 1. Zóny, Královský hvozd atd.). Takže za mně obdiv k tomu, jak jste to celé zvládl.
Rony

20. srpna 2023 11:33

Rony říká

Děkuji, když budu upřímný, šumavské tisícovky jsem zdolal díky tomu, že jsem pomáhal kamarádovi Václavovi zdolat všechny hlavní tisícovky ČR. Díky tomu jsem s ním zdolal mnoho vrcholů, které jsem dříve bez povšimnutí míjel. Tisícovky VVP Boletice jsme zdolali bez problémů, jen pár jich je v centru u Ondřejova, prostorem jezdí auta vojenských státních lesů, není to mrtvá zóna. Trochu horší je to s dostupností vrcholů I. zóny NP, ale většina jde dobýt oklikou mimo l. zónu. Chůze šumavských lesem ničemu a nikomu neubližuje. Přírodě a zvěři škodí jiní.

Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká

Pedros

20. srpna 2023 14:37

Pedros říká

S tím "ničením" šumavské přírody chůzí máte pravdu, díky.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude u komentáře zobrazen.

Antispamová ochrana.

Zavřít přihlášení

Přihlásit se

Přihlašte se do svého účtu na Šlápotách:

Zapomenuté heslo Registrace nového uživatele

Fotografie
Zavřít Přehrát Pozastavit
Zobrazit popis fotografie

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky. Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.