Bunkr Drnov
vydáno 24. března 2014 – napsal azave – žádný komentář
Povedlo se mně nedávno navštívit tento převelice utajovaný vojenský areál v nenápadném údoli Knovízského potoka ležící pár kilometrů na východ od města Slaný. Vojenský útvar se jmenoval docela dost složitě - společné velitelské stanoviště 71. protiletadlové brigády, 56 radiotechnického praporu a naváděcího stanoviště č. 5 československé armády.
PRO TY, CO NEVĚDÍ, O CO JDE, SE POKUSÍM LAICKY VYSVĚTLIT: Z TOHO MÍSTA SE CHRÁNILA PRAHA PROTI ZÁPADNÍMU VZDUŠNÉMU NEPŘÍTELI, Z VÝCHODU TENKRÁT NIC NEMĚLO HROZIT . . . ODTUD SE ŘÍDILY BOJOVÉ STÍHAČKY STARTUJÍCÍ Z LETIŠŤ V PLZNI - LÍNÍCH A Z ČESKÝCH BUDĚJOVIC, A TAKÉ RAKETOVÉ POSÁDKY, KTERÉ BYLY UMÍSTNĚNY V BLÍZKOSTI KOLEM CELÉ PRAHY. NAPŘÍKLAD ZDEJCINA,MOŘINA A CHYŇAVA NA BEROUNSKU, RAKETOVÁ ZÁKLADNA KLONDAJK NA BRDECH, DALŠÍ KOLEM MNÍŠKU ATD. TĚCHTO POSÁDEK CHRÁNÍCÍCH TENKRÁT PRAHU BYLO SNAD PŘES DVACET. PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ VĚDET VÍC, ZDE JE ODKAZ NA FOTOMAPY SKORO VŠECH RAKETOVÝCH PALEBNÝCH POSTAVENÍ KOLEM PRAHY - http://blog.lupa.cz/management/letecke-fotografie-raketovych-zakladen-protivzdusne-obrany-v-okoli-prahy/
V SOUČASNOSTI JE JINÁ DOBA A VÝCHOD NENÍ ZROVNA KLIDNÁ SVĚTOVÁ STRANA, ALESPOŇ Z ČESKÉHO A MÉHO POHLEDU . . .
Velitelské stanoviště Drnov se nachází v obrovském podzemním betonovém bunkru, těsně u areálu kasáren nad obcí Drnov u Slaného. Podzemní i povrchové objekty byly vybudovány v letech 1981 až 1984 za dnes nepředstavitelných nákladů, od 1.5.1985 bylo velitelské středisko Drnov vřazeno do pohotovostního systému protivzdušné obrany státu. Armáda ČSSR a posléze ČR objekt využívala až do roku 2001, kdy jej rozhodnutím generálního štábu a ministra Tvrdíka zrušila a v roce 2007 jej úplně opustila. Najednou nebyl žádný nepřítel.
Celý areál byl převeden na občanské sdružení Bunk-Drnov, které se o něj stará a buduje zde muzeum studené války se zaměřením na protivzdušnou obranu Československa do roku 1989. Některé prostory občas pronajímá k různým aktivitám, například k natáčení televizím, filmařům, koncertům technařů a podobně. Musí si na svůj provoz nějak vydělat.
Přístupná o sobotách a nedělích je bojová část a její zázemí. Na webu sdružení Bunkr Drnov je možné si prohlídku, která trvá tak kolem hodiny a půl zabukovat a za pouhých 100 kč absolvovat i podrobným výkladem s pikantním závěrem - o tom, jak se obrana Prahy tenkrát prováděla, vykládá na závěr samotný bývalý velitel tohoto útvaru . . . No co, alespoň on ví o čem mluví, i když s ním v dnešní době nemusí každý hned souhlasit . . . Kompetentnějšího prúvodce by provozovatelé "muzea" jen hodně těžko hledali.
Reakce zájemců o prohlídky jsou různé. Některé jsou nostalgické, když zde dotyční museli skoro dva roky vojákovat. Některé obdivné s tím, jak na danou dobu byl areál supermoderní a některé velmi záporné, co to vše stálo peněz; a co se za ně tenkrát mohlo pro obyčejné lidi pořídit, nebo co s tím vším teď dělat . . .
Ať si každý udělá svůj vlastní názor na věc, podívání se do Drnova stojí za to.
Fotogalerie k článku
Autor článku
Komentáře
K tomuto článku zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první, kdo na něj vyjádří svůj názor!
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
- Od hradu k hradu pošumavím
- Praha už volá, Praha už volá...
- Vyhlídky Jizerských hor l. - Ještěd, Jizera, Smrk
- Saské Švýcarsko a Tiské stěny ll.
- Hory Slovenska: ll. Drama v Roháčích, Juráňova dolina a tiesňavy Chočských vrchů
- Hrad Kámen
- Orlické hory pěšky i na kole lll. a Nové Město nad Metují
- Jihem Táborska
- Vizovice, mezi kopci ll.
- Krušné hory lll. - Komáří vížka
Jaký typ výletů preferujete?
1240 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
840 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
598 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2678 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- S krosnou do slovenských hor / ll. Slovenský kras, Muráňská planina
- Bitva u Sudoměře
- Jouglovka
- Přes Kozí Hřbety k Turnerce
- Příroda a jiné zajímavosti z okolí Zlivi
- Krkonoše, východní část hor l.
- Na běžkách Novohradskými horami
- Chebsko ll. Ašsko a Cheb
- Mezi dvěma řekami: Vydra a Křemelná
- Expedice Norsko 2015, část šestá