Brdská zeď za mlhou tak hustou, že by se dala krájet...
vydáno 19. listopadu 2013 – napsal azave – 1 komentář
Většina z vás už slyšela a nebo četla o geochachingu - hledání skrýší (angl.cache) různých velikostí na různých místech po světě s gpskou nebo teď v posledni době s chytrými telefony nebo tablety. Tak jako jsme jedničky na světě v turistickém značení nebo pití piva, tak vynikáme i už i v geocachingu. Cache jsou v Česku už skoro všude. A tak je na výběr.
Při hledání "kešek" se podívám i tam, kam by mně nenapadlo jit. Díky téhle odnoži turistiky jsem už poznal řadu zajímavých míst, o kterých se nikde nepíše, skoro nikdo o nich nic neví. A to samé se mně přihodilo včera.
Podívejte se.
Vrcholy Provazce a sousedniho Holého vrchu ve východní části Brd spojuje podivuhodná stavba. Je to zhruba 1,5 km dlouhá zeď z volně, tzn. nasucho, skládaných kamenů.
Na některých místech je dodnes vysoká přes dva metry, v některých úsecích již leží jen její rozvaliny. Zachované části svědči o tom, že byla postavená dost pečlivě. A jak se ti dávní stavitelé nadřeli a na jakých místech zeď stavěli. Asi jak panstvo poručilo ...
Proč se zeď tenkrát stavěla, se moc neví. Znalec a spisovatel o Brdech Jan Čáka vznik zdi zdůvodňuje takto: "Tato na sucho skládaná zeď vznikla někdy na rozhrani 18. a 19. stoleti na hranici dvou panstvi, Jineckého a Hluboše. Účelem prý bylo, aby vysoká zvěř tuto hranici nepřebihala."
Zeď původně lemovala celou několikakilometrovou hranici vedoucí převážně po hřebenu Brd. Koncem 19. stoleti však byla někde rozebrána. Co tenkrát nerozebrali lidé, pomalu likviduje přiroda sama a zeď se zachovala jen na špatně dostupných místech.
Fotogalerie k článku
Autor článku
Komentáře
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Benátky slovem a obrazem
- Kratochvíle a okolí, zábava na druhou
- Půltucet (březen 2023) - příběh fotografie
- Lužnice pod Bechyní
- Börszöny - kopce nad Dunajem
- Půltucet (srpen 2020) - příběh fotografie
- Kameny České Kanady l.
- TOP 12: zastavení v čase (rok 2011)
- Kastro - druhý pokus
- Půltucet (červenec 2019) - příběh fotografie
19. listopadu 2013 10:05
Rony říká
Stejně nasucho stavěnou kamennou zeď jsem měl možnost tuto mlžnou neděli fotit na Šumavě mezi Javorníkem a Královským kamenem a taky jsem přemýšlel nad jejím účelem. Nabízí se hranice mezi panstvími, ale to, že by se stavěly zdi i proto, aby je nepřešla zvěř, mě nenapadlo.
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká