Atomový bunkr v Brdech
vydáno 7. října 2013 – napsal azave – 4 komentáře
Brdy jsou velmi členitá vrchovina, skrývající jednak krásnou a mnohde nedotčenou přírodu. V části západních Brd je od vzniku republiky vojenský prostor. V něm jsou ukrytá donedávna velmi tajná a nebo už odtajněná místa. Jedno takové misto byla raketová základna zvaná "Klondajk" na hlavním hřebenu Brd nad Mníškem s raketami S 200 Vega. Na Klondajku se používala verze 5V28E. Tenkrát to byl nejmodernější raketový komplet, kderý západní vojska neměla ....
"Objekt Javor 51" u Míšova sloužil k uskladnění jaderné munice, pum a i snad jaderných hlavic. Ale jak to bylo, ví dnes snad jen tehdejší ruští velitelé. Kde je jim ale konec ???
Ve vojenském újezdu Brdy asi kilometr od silnice mezi obcemi Míšov a Borovno se nachází vojenský bunkr Javor 51.
Na území republiky byly pouze tři takovéto podzemní objekty – u Míšova v Brdech, v Bělé pod Bezdězem a u Bíliny na Teplicku. Zatímco poslední dva předalo ministerstvo obrany ministerstvu vnitra, které je nechalo zlikvidovat, areál v Brdech zůstal jako jediný ve správě resortu obrany a zůstal součástí vojenského újezdu. Jako jediný se navíc dochoval bez jakýchkoliv úprav.
Bunkr vybudovaly tehdejší Vojenské stavby na základě smlouvy mezi ČSSR a SSSR o skladech "speciální" munice z roku 1965. Sovětská armáda ho převzala po stavebním dokončení v roce 1968 a do přísně střeženého areálu se do roku1990 nikdo jiný z tehdejší čsl. armády nedostal. Celý areál (kolem 200 důstojníků s rodinami, čtyři obytné domy v ruském stylu, sklady a hangáry, vlastní vodárna, generátory energie) si kompletně spravovala sovětská posádka, složená jen z vyšších důstojníku a jejich rodin, kteří po celou dobu nesměli přísně střežený areál opustit. Například, jejich dětí vozily "gruzaviky" do internátní školy do Milovic u Nymburku.
Po odchodu Sovětské armády byl bunkr dlouhá léta opuštěný. Využit byl pouze dvakrát. Po rozpadu Československa zde skončila neplatná federální měna a o jedenáct let později si podzemní objekt na téměř tři roky pronajal Lidový spolek péče o německé válečné hroby. Ten sem dočasně uložil ostatky čtyř tisíc německých vojáků, kteří padli na našem území za druhé světové války.
Měl jsem tu možnost se do částečně zpřístupněného areálu podívat.
No, byla to nedávno děsná doba ... ... ...
Fotogalerie k článku
Autor článku
Komentáře
1. prosince 2013 17:32
pavel říká
Jen pro upřesnění. Klondajk na brdských Hřebenech (mezi Dobříší a Mníškem) byl největší základnou PVOS naší armády. Rusové tam nebyly. A tamní rakety (Něva a Vega) byly typu zemé-vzduch s doletem až 400 km. Nikdy se nepočítalo, že by jejich hlavice byly jaderné a nebyly na to ani uzpůsobeny.
Objekt JAVOR 51 u Míšova však byl skutečně skladem jaderné munice, zejména pum a snad i raketových hlavic. Komplet obhospodařovaný ruským vojenským personálem. Údajně tam prý jaderné hlavice nikdy uloženy nebyly, ale spíš asi ano.
Objekt nyní spravuje Nadace Železná opona jako Atomové muzeum a o víkendech je otevřený. Stojí to v každém případě za zhlédnutí.
23. srpna 2014 15:29
bárty říká
Dobrý den, sloužil jsem u raketového vojska v Rožmitále pod Třemšínem, všechna místa o kterých píšete dobře znám, ale SS 20 u nás nebyly, přepište si to prosím, děláte si ostudu, že o tm nic nevíte. Bartoň
17. října 2014 11:38
azave říká
"Sem" si to tedy opravil, ale az ted, nebyl jsem v Cesku. Nejsem a ani jsem nebyl raketak, pohyboval jsem se po letistich ... A jestli tady byly nekdy i jine rakety nez Vegy, si neni jisty ani byvaly nacelnik Drnova a nebo si nechce vzpomenout....
Přidat komentář
Článek je zařazen do kategorií
Podobné články
Jaký typ výletů preferujete?
1238 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
838 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2673 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Melancholie Jeleních Vrchů
- Makro - pohledy zblízka
- Patagonie – oslava cestování (část 1.)
- Třeboň a Schwarzenberská hrobka
- Trauma na Traunsteinu
- Půltucet (duben 2022) - příběh fotografie
- Adamello - Presanella a Ortler lll. - Marilleva, Passo del Tonale, Achensee a řeka Isar
- Kolem Krašova
- Půltucet (září 2021) - příběh fotografie
- Půltucet (únor 2023) - příběh fotografie
7. října 2013 18:17
Rony říká
Ahoj... Do bunkru se už normálně smi? Jinak koukni na toto:
http://www.treking.cz/regiony/zidovsky-hrbitov-na-hajku.htm
Čím méně vyšlapané jsou stezky, kterými k svému cíli míříš, tím více zážitků tě na nich čeká