Archiv roku 2012 1. strana
Řadit články od nejnovějších – nejoblíbenějších – nejkomentovanějších
pf 2013
vydáno 29. prosince 2012 – napsal azave – žádný komentář
MNOHO ŠLÁPOT PO SAMÝCH DOBRÝCH CESTÁCH
Pokračovat ve čtení...
Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2013
vydáno 24. prosince 2012 – napsal HoHo – 8 komentářů
Drazí přátelé, naši čtenáři,
rádi bychom vám popřáli krásné a klidné Vánoce a v novém roce 2013 ať se vám mimořádně daří! A samozřejmě ať máte na svých cestách lepší počasí než my na této fotografii. :)
Pokračovat ve čtení...
Pobaltí 2012, 1. část
vydáno 21. prosince 2012 – napsal Navarro – 5 komentářů
Už vloni jsem kamarádovi z Rigy sliboval zastavení v jeho zemi, ale nakonec na cestu nezbyl čas ani peníze. Když jsem se rozhodoval, kam jet letos, pobaltské země tak byly jasná volba. Kopců si turista v této oblasti moc neužije a na hory může rovnou zapomenout, ale vzhledem k nízkému osídlení zde o klid a zachovalou přírodu není nouze. V rámci pestrosti výletu jsme však nemohli vynechat ani nepřírodní a vyloženě rušná místa.
Pokračovat ve čtení...
TOP 12: zastavení v čase (rok 2012)
vydáno 21. prosince 2012 – napsal Rony – 2 komentáře
zkameněly kvítky drobné, modrající
doteky v křehké démanty obroušeny
nepřivoníš
v oblázcích safírových
hřejivé teplo navždy soustředěno
nedotkneš se
osudovým krokem pomalu vše mizí
ztrácí se v nedohlednu
nenajdeš již...
Pokračovat ve čtení...
Itálie 2012 - Kolem Sicílie I.
vydáno 19. prosince 2012 – napsal psaroslav – 6 komentářů
Při příležitosti našeho odchodu do důchodu jsme měli v plánu objet jihozápadní Evropu, převážně po pobřeží. Zejména Francii, Španělsko, Portugalsko. Spát v kempech, pár dní se zdržet tam, kde se nám bude líbit, nikam nepospíchat.
Jenže, jako obvykle, všechno dopadlo jinak. Z časových důvodů jsme si nakonec akci tohoto rozsahu nemohli dovolit.
Zvolili jsme tedy jakýsi kompromis, objeli jsme pouze Sicílii a pak zhruba na týden zakotvili v Kalábrii, abychom si po celém tom letošním maratonu trochu odpočinuli. I na tomto podstatně menším kousku světa jsme však viděli spoustu zajímavostí a prožili celou řadu krásných chvil.
Nebylo tedy čeho nějak příliš litovat a koneckonců, naděje umírá naposledy, třeba se nám někdy v blízké budoucnosti splní naše původní přání.
Tak uvidíme.
Pokračovat ve čtení...
Solnohradsko
vydáno 9. prosince 2012 – napsal Jack – 4 komentáře
Vydat se zpátky v čase do jedné z nejstarších historických etap, tedy do dob Keltů a doby železné, jsem měl tu možnost v pondělí 22. října 2012 společně s Gymnáziem Strakonice (http://gymstr.cz/) a cestovní kanceláří Ciao (http://www.ciao.cz/). Pojďte se s námi podívat k solným dolům Hallstattu, do jeho malebného městečka, či se projet lodí po úchvatném jezeře Wolfgangsee .-).
Pokračovat ve čtení...
Šumavské tisícovky ve VVP Boletice
vydáno 6. prosince 2012 – napsal Rony – 2 komentáře
Želnavská vrchovina je turisty nejméně prozkoumanou oblastí Šumavy. Je to proto, že většinu jejího území po "odsunu" německy hovořících obyvatel zabralo vojsko a přetvořilo ve vojenský výcvikový prostor Boletice. I díky tomu je zde dnes jedno z míst ptačích oblastí Natura 2000.
Uvolnění části tohoto velkého prostoru k němuž má brzy dojít, a který v poslední době ani nebyl vojensky celý využíván, povede k možnosti proniknout do míst, kde vládu měla desetiletí jen příroda.
Pojďme tedy již nyní na malý průzkum zvláštní krajiny a vystoupejme spolu na vrcholy Mechového vrchu, Křemenné, Špičáku a Knížecího stolce. Na vrcholy výrazně převyšující magickou kótu 1 000m.
Pokračovat ve čtení...
Přechod Pirinu: část II., žulová
vydáno 3. prosince 2012 – napsal Paulie – 10 komentářů
Pirin nás již stačil uchvátit impozantním mramorovým hřebenem a pyramidou Vichrenu (viz první část), ale zdaleka ještě neodhalil veškerou svou krásu. V druhé půlce povídání o našem putování se přesuneme mezi spleť žulových hřebenů, kde oko zaplesá nad modrou barvou jezer. Ačkoliv se většinou budeme pohybovat dolinami a občas přecházet hřebeny, dostaneme se i na nejvyšší vrchol této části pohoří, Kamenicu.
Pokračovat ve čtení...
Přechod Pirinu: část I., mramorová
vydáno 25. listopadu 2012 – napsal Paulie – 4 komentáře
Alpy jsou jistě velmi rozlehlé a krásné pohoří, ale počasí někdy neumožní člověku si je plně vychutnat. V Bulharsku jsou také moc pěkná pohoří, ne sice tak velká, ani vysoká, ale v létě je tam jistota hezkého počasí. Naši sedmidenní túru po skalnatém pohoří Pirinu neskropila ani kapka deště a nejhůře bylo polojasno. Přesto jsme neměli problémy s vodou.
V prvním ze dvou článků se podíváme do Sofie a na severní půlku nejvyšší části Pirinu, kterou tvoří ostrý mramorový hřeben s dominantní pyramidou Vichrenu, nejvyšší hory pohoří. V druhém článku budeme pokračovat rozeklanou žulovou částí pohoří, v níž se leskne spousta nádherných jezer.
Pokračovat ve čtení...
Za kopečky do Bavorského lesa (Bayerischer Wald)
vydáno 17. listopadu 2012 – napsal Rony – 4 komentáře
To, že Šumava nekončí hranicemi s Rakouskem a Německem je dobře známo. Za nimi pouze změní své jméno na rakouský Böhmerwald a německý Bavorský les (Bayerischer Wald). Jedná se o geologicky stejné pohoří, které svojí celkovou velikostí nemá ve středoevropském prostoru obdobu. Mnoho značených cest je dnes přes hranice propojeno a tak lze volně putovat mezi všemi třemi uvedenými státy.
Atraktivní a nejvyšší vrcholy pohoří leží v sousedním Bavorsku nedaleko našich hranic. Zajímavé však nejsou jen ony, neméně působivé jsou i ledovcová jezera, chráněná jádra pralesů a areály zvířecích výběhů.
Naštěstí dnes, kdy znovu vzýváme komunisty k návratu a 17. listopad 1989 se zdá tolik vzdálený, již za překročení hranic u Železné Rudy nehrozí zastřelení a my můžeme volně i za "ty kopečky".
Pokračovat ve čtení...
Nejoblíbenější články z tohoto archivu
- Jednodenní výlet na Schneeberg
- Netonická vrchovina, neznámý název ve známé krajině.
- Moskevské zajímavosti 1
- Fulseck, Dorfgastein - Salzbursko
- I. setkání příznivců Šlápot v šumavských Zadních Hamrech
- Za kameny a skálami Novohradských hor (II.)
- Helfenburk a hřeben Mlaky
- Krátká toulka ulicemi Varšavy
- Philadelphie: město nezávislosti USA
- Jindřichův Hradec a trek Českou Kanadou na Vysoký kámen
Jaký typ výletů preferujete?
1237 46% Vzít krosnu a přespat ve volné přírodě
837 31% Poznávání přírodních krás s ubytováním v hotelu nebo penzionu
597 22% Poznávání památek a velkých měst
Hlasovalo 2671 čtenářů Archiv anket
Náhodné články
- Bloudění kolem hradu Hus
- Půltucet (listopad 2023) - příběh fotografie
- Vrcholy Boubínské obory
- Pod širák do Českého krasu l.
- Dolomity - Cortina ďAmpezzo II.
- Kvilda - město duchů
- New York: monstrózní les mrakodrapů
- Montafon – alpská zahrada
- Pěšinkami k Homoli a Vlčímu kameni
- Adamello - Presanella a Ortler l. - dolomitský Corpatsch a Passo del Tonale